Ապրիլի մշակութային իրադարձությունը՝ «Բնության արթնացում» «Եվրասիայում»
Ապրիլի 7-ին «Եվրասիա» մշակութային կենտրոնում տեղի ունեցավ հիշարժան «Բնության արթնացում» միջոցառումը։ Այն դարձավ «12 ամիս» ապրիլյան ծրագրի կարևոր մասը՝ միավորելով հյուրերին գարնան զարթոնքի գեղեցկության, երաժշտության, պոեզիայի և ջերմ հաղորդակցության շուրջ։
Միջոցառումը սկսվեց ոգեշնչող երաժշտական կատարումներով։ Հյուրերը վայելեցին Պ.Ի. Չայկովսկու «Տարվա եղանակները» ֆորտեպիանոյի ցիկլի մի հատվածը, ինչպես նաև Ֆ. Շուբերտի «Ave Maria»-ի հիանալի կատարումը։ Այս ստեղծագործությունները խորհրդանշում էին բնության զարթոնքը և գարնանային ներդաշնակությունը։
Երեկոն լի էր ուրախությամբ ու գարնանային տրամադրությամբ։ Մասնակիցները երգեցին զվարճալի երգեր, մասնակցեցին ինտելեկտուալ վիկտորինաներին ու ստեղծագործական մրցույթներին։ Հատուկ ուշադրություն դարձվեց «Մայրության և գեղեցկության» տոնին, որը խորհրդանշում է հոգատարությունն ու քնքշությունը։ Հյուրերը նաև քննարկեցին գարնան գլխավոր տոնը՝ Զատիկը, փոխանակվեցին ավանդույթներով ու հիշողություններով՝ ստեղծելով ջերմ ու ընկերական մթնոլորտ։
Երեկոն վարում էր Արցախի վաստակավոր մանկավարժ Վերա Գերասիմովնա Խաչատրյանը, որի ելույթը լի էր խորիմաստ մտքերով, պոեզիայով և փիլիսոփայական ընկալումներով։ Հյուրերը հնարավորություն ունեցան լսելու ապրիլյան տոներին նվիրված մեջբերումներ, ինչպես նաև արվեստի աշխարհի բացառիկ պատմություններ։
Երաժշտական և գրական կատարումներից զատ, մասնակիցները ներգրավվեցին հետաքրքիր վիկտորինաների և հումորային մրցույթների մեջ։ Ստեղծագործական առաջադրանքները յուրաքանչյուրին թույլ տվեցին զգալ իր մասնակցությունն այս ոգեշնչող երեկոյին։