Քննարկումը հնարավորությունը տվեց լսարանին ծանոթանալու ոլորտի նորագույն միտումներին, հասկանալու հանքարդյունաբերության դերը ազգային տնտեսության կայուն զարգացման գործում:
Հասարակության հետ խոսելու կարեւորությունը
Վարդան Ջհանյան, ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, ՀՀ հանքագործների եւ մետալուրգների միության նախագահ
Հանքարդյունաբերության ոլորտը Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ոլորտներից է, որն անմիջականորեն ազդեցություն է ունենում երկրի տնտեսական ու սոցիալական զարգացման վրա։ Հենց այդ պատճառով մեր ոլորտի մասին պետք է շարունակաբար խոսել, ուշադրություն դարձնել եւ բարձրացնել հանրային տեղեկացվածության մակարդակը: Նման հանդիպումները, հատկապես բուհերի դասախոսական կազմի եւ ուսանողների հետ, պետք է կազմակերպվեն ավելի հաճախ։ Հասարակության լայն շրջանակները, այդ թվում բուհերը, պետք է ավելի լավ ծանոթ եւ ավելի լավ տեղեկացված լինեն ոլորտին:
Բացի այսպիսի հանդիպումներից, նաեւ հրավիրում ենք հանքարդյունաբերական ձեռնարկություններ՝տեղում ծանոթանալու, հասկանալու, թե ինչ է իրենից ներկայացնում հանքարդյունաբերությունը,
Սարգիս Քելյան, ԵՊՀ Աշխարհագրության եւ երկրաբանության ֆակուլտետի դեկան
ԶՊՄԿ հետ մեր համագործակցությունը սկսեցինք մոտ մեկ տարի առաջ, երբ ԵՊՀ-ն, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունը (ՏԿԵՆ) եւ ԶՊՄԿ-ն եռակողմ հուշագիր կնքեցինք: Դրա շրջանակում էլ նախաձեռնվեց այս սեմինար-քննարկումը։
Ճիշտ է, այս հանդիպման նախաձեռնողը Աշխարհագրության եւ երկրաբանության ֆակուլտետ է, բայց այն միջֆակուլտետային է, որին մասնակցում են ԵՊՀ տնտեսագիտության, իրավագիտության, կենսաբանության եւ լրագրության ֆակուլտետներից գործընկերներ եւ ուսանողներ: Այսինքն՝ այն հիմնական ոլորտներից, որոնք այս կամ այն կերպով առնչվում եմ հանքարդյունաբերությանը՞
Սա շատ կարեւոր հարթակ է հանքարդյունաբերության վերաբերյալ, թե՛ միֆերը. թե՛ տնտեսական նշանակությունն ու իրավական գործընթացների հետ կապված խնդիրները բարձրաձայնելու եւ քննարկելու առումով:
Սարգիս Քելյանը Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Ւնչ վերաբերում է մեր հետագա համագործակցությանը՝ ԶՊՄԿ հետ պայմանավորվածություն ունենք համատեղ գիտահետազոտական կենտրոն հիմնելու եւ ոլորտին առնչվող մասնագիտությունների գծով ունեցած ներուժը ծառայել համար:
Նշեմ նաեւ, որ կնքված հուշագրի շնորհիվ մեր ուսանողները հնարավորություն են ստացել ԶՊՄԿ-ում մասնակցելու արտադրական պրակտիկաների, փորձնակության ծրագրերի, ինչպես նաեւ մաս կազմելու ընկերության զարգացման ծրագրերի նախագծմանը:
Աննա Սաղաբալյան, ԶՊՄԿ Կայուն զարգացման տնօրենի տեղակալ
Ոլորտը տարիներ շարունակ երբեւէ չի խոսել, բոլորովին վերջերս է սկսել խոսել: Այն միշտ եղել է փակ եւ միայն վերջին տարիներին է, որ մենք մոտ 20 այցելություն ենք կազմակերպել ԶՊՄԿ: Հաճախ լինում են դեպքեր, երբ լրագրողները գալիս ասում են՝ ինչպես, ձեզ մոտ կարելի՞ է գալ եւ նկարահանումներ անել: Ասում ենք՝ ոչ միայն կարելի է, այլեւ ցանկալի եւ ողջունելի է:
Աննա Սաղաբալյանը Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Սա թարմ, նոր պրակտիկա է եւ սրա համար ժամանակ է պետք, որ տեղ հասնի նաեւ դրական ինֆորմացիան:
Հանքարդյունաբերության զարգացման ուղղությունները
Ընդհանրապես, հանքարդյունաբերությունն ամենաերկարատեւ ժամանակային հորիզոն ունեցող ոլորտներից է, որի հետ համեմատելի ոլորտ շատ քիչ կա, կամ ընդհանրապես չկա, երբ առաջին տարվա ներդրումից հետո 10-ից ավելի տարի է անհրաժեշտ, որ այդ բիզնեսը սկսի հասույթ բերել:
Այս ոլորտի զարգացման երեք ուղղության կա, առաջինը՝ հանքավայրերի վերաշահագործումն է, օրինակ Ամուլսարի պես հանքավայրերի, որոնք լրիվ պատրաստ են շահագործման, բայց ինչ-որ օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով այս պահին չեն գործում: Երկրորդ տարբերակն արտադրության ծավալների ավելացումն է, այսինքն՝ 4-5 հանքավայրը, որոնք կան, դրանց ծավալների ավելացումն է: Եւ երրորդ՝ ամենաերկար տարբերակը, նոր հանքավայրերի շահագործումն է:
Հանքարդյունաբերությունն այն հազվագյուտ ոլորտներից է, որ ունի ներուժ, որտեղ մենք կարող ենք միջազգային մակարդակով, ինչ-որ բան առաջարկել, որ բոլորին հետաքրքիր կլինի:
Եթե համեմատենք մյուս ոլորտների հետ, իրականում այս ոլորտը տնտեսական ներուժից բացի՝ նաեւ անվտանգային ներուժ ունի, քանի որ այն մարդուն կապում է տեղանքի հետ, որտեղ ինքն աշխատում է: Եթե, օրինակ, բարձր տեխնոլոգիաների կամ շատ ուրիշ ոլորտների աշխատակիցների համար կապ չունի, թե նա ֆիզիկապես որտեղ է գտնվում, մեր ոլորտի աշխատակիցները պետք է տեղում լինեն: Մեր բոլոր հանքավայրերը սահմանային են եւ օրինակ, Քաջարան, Ագարակ քաղաքները բացի հանքարդյունաբերությունից՝ ուրիշ հնարավորություն չունեն տեղացիներին աշխատանքով ապահովելու: Այս առումով ոլորտը առանձնահատկություն ունի, որը կարելի է համեմատել միայն գյուղատնտեսության հետ: Բայց, ցավոք, գյուղատնտեսությունն էլ ի տարբերություն մեր ոլորտի, չունի զարգացման այդ ներուժն ու հնարավորությունները միջազգային շուկայում, ինչպես հանքարդյունաբերությունը: