Տուրիստների թիվը մեկ տարում նվազել է 7 տոկոսով
2024 թվականին մոտ 7 տոկոսով քիչ զբոսաշրջիկ է այցելել Հայաստան, քան անցած տարի։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը մամուլի ասուլիսում խոստովանել է, որ փաստացի նվազել է միայն Ռուսաստանից եկող զբոսաշրջիկների թիվը։ «2024 թվականին ընդամենը 2-3 հազարով պակաս զբոսաշրջիկ ենք ունեցել` մոտավորապես 2023 թվականի չափ։ 2024 թ․ դեկտեմբերին Հայաստան է ժամանել 134 հազար զբոսաշրջիկ։ 2024 թ․ ընդհանուր առմամբ դեպի Հայաստան զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է մոտավորապես 2,215 մլն։ Զբոսաշրջիկներն ավելացել են Հնդկաստանից, ԱՄԷ-ից, Ֆրանսիայից, Վրաստանից, Իրանից, Չինաստանից, Հարավային Կորեայից»,- ասել է նախարարը։
Ավանդաբար Հայաստան ամենաշատն այցելում են ԱՊՀ երկրներից և առաջին հերթին՝ Ռուսաստանից։ Սովորաբար այդ այցելությունները ողջ թվի կեսից ավելին են լինում, և արդեն տևական ժամանակ ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների համար բարդություններ են առաջացել «Միր» քարտերի սպասարկման կասեցման հետևանքով։ Բնական է, որ ռուս զբոսաշրջիկները նախընտրելու են այլ, ավելի հարմար երկրներ, որտեղ քարտերը սպասարկվում են։