Հայաստանը «Միսս տիեզերք» մրցույթի եզրափակչում կներկայացնի գեղեցկուհի Իրինա Զախարովան (լուսանկարներ, տեսանյութ)
Ավարտվել է «Miss Universe Armenia» մրցույթի եզրափակիչը, որի ազգային տնօրենն է համաշխարհային ռեկորդակիր Յուլիա Պավլիկովան։ Մոդելավորման ոլորտում մեծ միջազգային փորձով Յուլիան բարձր հեղինակություն է վայելում նորաձևության համայնքում: Նա աշխարհի խոշորագույն «Miss Grand», «Miss Earth», «Miss Universe» մրցույթների եզրափակիչ փուլի մասնակից է, մոդելային գործակալության և MFD մոդելային դպրոցների ցանցի սեփականատեր, «Global Model of the World» գեղեցկության միջազգային մրցույթի կազմակերպիչ, ինչպես նաև Եվրոպայում և Ասիայում խաղաղության դեսպան։
Յուլիայի հիմնական գործունեությունն ուղղված է մատաղ սերնդի կրթմանը և սոցիալապես շահավետ նպատակների իրականացմանը, որոնք նպաստում են քաղաքացիների և հասարակության սոցիալական խնդիրների լուծմանը: Յուլիան սոցիալական ձեռներեցի կարգավիճակ ունի, և նրա գործունեությունը բազմիցս գնահատվել է պետական ​​և քաղաքային իշխանությունների կողմից՝ ներառյալ Բեյրութում ստացած միջազգային «Golden Award»-ը երիտասարդության զարգացման և մշակութային կրթության մեջ ունեցած ներդրման համար:
«Miss Universe Armenia» ազգային մրցույթին մասնակցել են ոչ միայն հայեր, այլև հայաստանյան մշակույթն ու ավանդույթները հարգող աղջիկներ։ Աղջիկները բեմ են բարձրացել գեղեցիկ հանդերձանքով և երեկոյան զգեստներով։ Հյուրերին դիմավորել են կարմիր գորգի վրա և կենդանի երաժշտությամբ։ Մասնակիցները գնահատվել են գործունեության տարբեր ոլորտների փորձագետների կողմից։
Քվեարկության արդյունքների հիման վրա ժյուրին հայտարարել է հաղթողի անունը՝ գեղեցկուհի Իրինա Զախարովան։ Նա բնակվում է Երևանում, մասնագիտությամբ իրավաբան է, գերազանցությամբ ավարտել է իրավագիտության ֆակուլտետը։
Իրինան հիմնել է իր սեփական իրավաբանական ընկերությունը՝ մասնագիտանալով դատարաններում տնտեսական և ինտելեկտուալ վեճերի ոլորտում ներկայացուցչության, ինչպես նաև կյանքի դժվարին իրավիճակներում հայտնված մարդկանց անվճար իրավաբանական օգնություն տրամադրելու գործում:
Նա սիրում է սպորտը, ակտիվորեն զբաղվում է ֆիթնեսով և վարում է առողջ կենսակերպ։
Նախկինում Իրինան պրոֆեսիոնալ մարզիկ է եղել և վոլեյբոլի սպորտի վարպետի թեկնածու։
Տիրապետել է բռնցքամարտին և զբաղվել է պարով՝ տանգոյով: Վերջին շրջանում նա առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում վոկալին և արդեն հաջողությունների է հասել հեղինակավոր երաժշտական ​​մրցույթներում։ 2024 թվականի սկզբին Իրինան սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ մասնակցել է ականավոր երաժիշտ, ջութակահար Սամվել Հայրապետյանի մենահամերգին՝ կատարելով ինքնատիպ երգ։ Առաջիկայում նա նախատեսում է նոր երգ ու տեսահոլովակ ներկայացնել։
Իրինան սովորում է հայերեն և անգլերեն՝ հաջողությամբ կիրառելով այդ հմտությունները վոկալում։ «Miss Universe Armenia» մրցույթի եզրափակչում նա կատարել է հայերեն քնարական երգ։
«Ես մեծ պատիվ ունեցա՝ ներկայացնելու Հայաստանը «Miss Universe» գեղեցկության համաշխարհային մրցույթի եզրափակչում։ Հայաստանը հարուստ պատմությամբ, ազգային կոլորիտով, ավանդույթներով, ընկերասեր մարդկանցով և յուրահատուկ կենսակերպ ունեցող երկիր է։ «Ես կանեմ ամեն ինչ, որպեսզի պատշաճ կերպով ներկայացնեմ իմ սիրելի երկիրը»,-ասել է Իրինա Զախարովան։
Իրինան շուտով կհյուրընկալի մի շարք բարեգործական միջոցառումներ Հայաստանում՝ ուղղված երիտասարդական նախաձեռնություններին աջակցելուն և զարգացմանը։ Նա նաև ակտիվորեն պատրաստվում է «Miss Universe» մրցույթի եզրափակչին, որը կանցկացվի այս նոյեմբերին՝ Մեքսիկայում՝ 130 երկրների մասնակցությամբ, որտեղ նա նախատեսում է ներկայացնել ոչ միայն իր տաղանդները, այլև գաղափարները սոցիալական պատասխանատվության կարևորության մասին և աջակցել երիտասարդներին։