Հայաստանի տնտեսական իրավիճակը 2024 թվականին վատթարանալու է
Հայաստանի տնտեսական իրավիճակը 2024 թվականին վատթարանալու է, և այդ վատթարացումն ունի երկու պատճառ՝ Ռուսաստանից ժամանած ռելոկանտների հեռացումը և Հայաստանի գործող իշխանությունների ոչ բավարար կոմպետենտությունը։ 2022 թվականին Հայաստանը երկնիշ տնտեսական աճ ցուցաբերեց բացառապես Ռուսաստանից ժամանածների, նրանց բիզնեսների տեղափոխման շնորհիվ։ 2023 թվականին արդեն տնտեսական աճը Հայաստանում կազմել էր 9,4 %։
Ըստ փորձագետների՝ նվազման պատճառը կրկին ռելոկանտներն էին։ Հայաստանի իշխանություները չկարողացան ստացվող ահռելի գումարները կապիտալիզացնել, ուղղել ըստ ճիշտ հունով և արդյունքում, այդ գումարներն ընդամենը շրջապտույտ կատարելով Հայաստանում կրկին հեռանում են, հեռանում են ռելոկանտների հետ, որոնք կեցության և բիզնեսի համար ավելի հարմար պայմաններով երկրներ են որոնում։
Ըստ Կենտրոնական բանկի կանխատեսման՝ 2024 թվականի համար Հայաստանում լինելու է 7 % տնտեսական աճ։ Իրականում, ըստ առաջատար վերլուծաբանների, աճն ավելի համեստ կարող է լինել։ Նույն Հայաստանի Կենտրոնական բանկը կանխատեսում է աճ 6,1 %-ով, Եվրասիական զարգացման բանկի կանխատեսումները՝ 5,7 % են, իսկ Համաշխարհային բանկի կանխատեսումն ավելի համեստ է՝ 4,7 %, գնաճն էլ հաշվի առնելով՝ այս աճը կարելի է ասել որակական որևէ հետք չի թողնի Հայաստանի տնտեսության վրա, ընդհակառակը, կարող է հանգեցնել ստագնացիայի, իսկ Հայաստանի տնտեսության համար պատասխանատու քաղաքական ուժը և նրա պրոֆիլային նախարարությունները մատնված են անգործության, կարծում են, որ արտահերթ ընտրություններով կկարողանան երկարաձգել իրենց իշխանությունը, իսկ տարեվերջին արձանագրված չնչին աճը կկարողանան կրկին սաղացնել ժողովրդի վրա՝ որևէ անհեթեթ պատճառաբանություն մոգոնելով։