Մոսկվան նախագի՞ծ է ներկայացրել՝ Ղարաբաղի ու հայ-թուրքական հարցերի լուծման համար
Մերձավոր Արևելքի և Կովկասի հարցերի փորձագետ Ստանիսլավ Տարասովը առաջիկայում հետաքրքիր զարգացումներ է կանխատեսում՝ կապված ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման և նաև Հայաստանի ու Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման հարցի հետ:
Փորձագետը, «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով վերջին օրերին տեղի ունեցած հանդիպումներին, մասնավորապես, Հայաստանի ու Ֆրանսիայի նախագահների, Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահների միջև, ինչպես նաև Հայաստանի նախագահի՝ մարտի 14-15-ը կայանալիք երկօրյա պաշտոնական այցին և ՌԴ նախագահի ղեկավարության հետ կայանալիք բանակցություններին, կարծիք հայտնեց, որ Ռուսաստանը առաջարկել է փաթեթային ձևով քննարկել ղարաբաղյան և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման խնդիրները: Տարասովի խոսքերով՝ պատահական չէ, որ Պուտին-Էրդողան հանդիպումից անմիջապես հետո Հայաստանի արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարները հայտարարեցին, որ Հայաստանը պատրաստ է կարգավորել իր հարաբերությունները Թուրքիայի հետ:
«Կարծում եմ՝ կարող են առաջարկել այդպիսի փոխզիջումային սցենար, որով Ալիևը և Էրդողանը կփրկեն իրենց ճնշումներից՝ գնալով Սերժ Սարգսյանի հետ սեպարատ բանակցությունների, ավելի ճիշտ ասած՝ մի քանի շրջան՝ Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչելու կամ էլ Ղարաբաղի միջանկյալ կարգավիճակի փոխարեն»,- նշեց Ստանիսլավ Տարասովը:
– Պարոն Տարասով, ի՞նչ կարող եք ասել Հայաստանի նախագահի մոսկովյան այցի մասին: Ի՞նչ հարցեր են, Ձեր կարծիքով, քննարկելու Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարները և ի՞նչ անդրադարձ կլինի ղարաբաղյան հարցին:
– Նախ, Հայաստանի նախագահը գնում է Մոսկվա Փարիզից հետո, իսկ Փարիզում նա շատ կարևոր հայտարարություն է արել, որ Ֆրանսիան, որպես Մինսկի խմբի համանախագահող, կարող է պատժամիջոցներ կիրառել հակամարտող այն կողմի նկատմամբ, որը խախտում է 1994-95 թթ. համաձայնագրերը Լեռնային Ղարաբաղում անժամկետ զինադադարի և զինադադարի ամրապնդման մասին: Ի դեպ, սա առաջին լուրջ հայտարարությունն է այս խնդրի մասին: Սա առաջին հանգամանքն է:
Երկրորդն այն է, որ Սերժ Սարգսյանը կլինի Մոսկվայում Պուտինի և Էրդողանի հանդիպումից անմիջապես հետո: Վերջիններս տետատետ հանդիպում են ունեցել: Պաշտոնական տեղեկությունները անդրկովկասյան մի քանի բազային հարցերի մասին շատ հակասական է: Թուրքիայի նախագահն ասում էր, թե Թուրքիան ու Ռուսաստանը քննարկել են Անկարա-Բաքու-Մոսկվա միություն ստեղծելու նախագիծը, իսկ ռուսական կողմը, ի միջի այլոց, արհամարհեց այդ առաջարկությունը: Ավելին, խոսելով սիրիական հակամարտության կարգավորման մասին՝ Թուրքիան չհիշատակեց Իրանի անունը, իսկ ռուսական կողմը խոսեց գործընթացին Իրանի մասնակցության մասին: