Ու՞ր է տանում փռչոտի ճանապարհը․ Վահե Դարբինյան
Վահե Դարբինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է․
Ու՞ր է տանում փռչոտի ճանապարհը։
Այսպիսով փռչոտը մեզ ուզում է կտրել Ռուսաստանից և տանել ծաղկուն արևմուտք։
Եկեք հասկանանք թե արդյո՞ք դա դեղատոմս է մեր ազգի համար, թե ոչ։
Առաջինը, եթե օրինակ ես լինեի ռուսի տեղը ապա հայի քթից կհանեի նրա ցանկությունը կտրվել ռուսական տարածաշրջանային ազդեցության տակից։
Ինչպե՞ս դա կանեի։
Կխլեի նիանից Սյունիքը, Սևանը, կթողնեի Երևանը և Գյումրին, մնացացը կօկուպացնեի ազերիի ձեռքերով։
Ու թող հայը մղկտա տարիներ ի վեր ու տխուր երգեր երգի կորած Սևանի, Վանի, Մուշ ու Սասունի մասին, բայց դե ռուսը դրանով ձեռք կբերի Բադրջանի պես ընկեր, որը իր ոտերի տակ տրնգի կպարի։
Այդ պարագայում արդեն ՆԱՏՈ-ն և ԵՄ-ն մեզ իրանց շարքերը չեն մտցնի, քանզի նրանք իրանց շարքեր չեն վերցնում ներքին տարածքային պրոբլեմներ ունեցող երկրներին։
Դրանից հետո կհետևեի այն պայծառքայլը, երբ ռուսը կկտրի քո ողջ արտահանումը իր երկիր, փոխարինելվ քո անորակ կոնյակն ու ջերմուկը համանման բորժոմիյով և Դաղստանական կոնյակով։
Հետո նա կսահմանափակի Հայաստան ուղարկվող տրանսֆեռտները, իսկ նրանք կազմում են ՀՆԱ-ի 14 %,այո այո, 14։
Գումարը կազմում է մոտ մեկ միլիարդ դոլար։
Դրանից հետո խաղի մեջ կմտնի Թուրքիան, կասի բա դավայ արա, գյադա, վերաբնակեցրու Տավուշը ադրբեջանցիներով։
Հետո մեր բոլորիս փողերով սարքել կտա մզկիթներ, որտեղ մահմեդական հայաստանցի քաղաքացիները կարողանան հոգալ իրենց հոգևոր կարիքները։
Հետո կասեն բաաաա ապերներ, մզկիթ լավա, բայց հոգևորական չունենք էէէէէ... Հոգևոր սեմկնարիա կառուցեք արա։
Ու մեր հաշվին դա էլ կանեն։
Հետո մեր պարլամենտ կմտնեն ազգային փոքրամասնություն ներկայացնող ադրբեջանցիների համայնքը և կպահանջի իր փայ ազգային ժողովի տեղերը։
Հետո կպահանջեն տարածքային ավտոնոմիա։
Մինչ այդ թուրքերը, օգտվելով ձեր երկրի ղեկավարի եվրաինտեգրացման մոլուծքով ասելու են բա դե ազատ շուկայա, մեր պոմիդորն ու վարունգը կայնի բերեմ։
Ջհանդամ թե անորակա, զատո էժանա։ Սոված հայերը կհարձակվեն ու իսպառ կառնեն ամբողջ թրիքական վարունգը իսկ հայ գյուղացին կմնա խիյարը ձեռը։ Լոլիկն ել հետը։
Դե հողը արդեն էլ արժեք չի ունենա ու մեր արդեն թրիք եղբայրները կոպեկով կառնեն մեր ագրոտարածքները։
Ինչ կլինի հետո էլ չեմ ել ուզում պատմել, քանզի պատմելու ընթացքում արդեն նեռվայնացա։