Բնապահպանական նպատակներով միլիոնավոր դրամներ կծախսվեն. «Փաստ»
Գաղտնիք չէ, որ հանքարդյունաբերության հիմնական մարտահրավերներից են փոշու արտանետումները և ջրային ռեսուրսների վրա հանքերի ազդեցությունը: «Փաստի» տեղեկություններով, այս հարցի լուծման համար Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը առաջիկայում ձեռք է բերելու հատուկ սարքավորումներ: Տեղեկությունը մեզ հետ զրույցում հաստատեց ԶՊՄԿ Բնապահպանական և աշխատանքի անվտանգության ղեկավար Տարոն Նավասարդյանը՝ նշելով, որ խոսքը նորագույն սարքավորումների մասին է, որոնք ջրի ցողային շիթի միջոցով կատարում են փոշենստեցում՝ շուրջ 150 մետր շառավղով։
«Արդեն պատվիրել ենք 5-6 այդպիսի սարքավորում, որոնք Հայաստանում կլինեն առաջիկա շաբաթներին, և լիահույս եմ, որ ամռան չորային սեզոններին փոշու ռիսկը լավագույնս կկառավարվի», - ասաց Նավասարդյանը՝ հավելելով, որ ծրագրի ընհանուր արժեքը կկազմի շուրջ 50 միլիոն դրամ։ Հաջորդ խնդիրը վերաբերում է ջրային ռեսուրսների վրա հանքերի ազդեցությունը բացառելու խնդրին: ԶՊՄԿ ներկայացուցիչը նշեց, որ Կապանի տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համագործակցությամբ իրականացվում են գետերի մաքրման աշխատանքներ։
«Գետերը մաքրվում են բնական գետաբերուկներից և տարբեր գործոնների հետևանքով առաջացած օրգանական և անօրգանական աղտոտումից։ Սա մի ծրագիր է, որը նախատեսում է Ողջի գետի մաքրում։ Ընկերությունը նախատեսում է իրականացնել նմանօրինակ համագործակցություն նաև Քաջարան համայնքի հետ, որպեսզի հնարավոր լինի մաքրել Ողջի գետի այն հատվածը, որը գտնվում է Քաջարան համայնքի տարածքում»,- տեղեկացրեց Տարոն Նավասարդյանը՝ միևնույն ժամանակ նշելով, որ իրականացվում են այլ ծրագրեր ևս, այդ թվում՝ Արծվանիկի պոչամբարի սեյսմիկ կայունության գործակցի բարձրացման ուղղությամբ։