«Ոչ մեկն ինձ չի կարող «ուղարկել»: Որ օրն ինձ ուղարկեն՝ ես ինձ կկախեմ»․ Սամվել Բաբայանը՝ պտտվող լուրերի մասին
ԼՂՀ ՊԲ նախկին ղեկավար Սամվել Բաբայանը «Փաստի» հետ զրույցում պնդում է, որ Սեյրան Օհանյանի դաշինքի և ցուցակի շուրջ որևէ բանակցություն չի վարում ու իրեն «կկախեր», եթե ռուսները իրեն Հայաստան ուղարկեին հեղաշրջում անելու:
Նշենք, որ մամուլում գրվել է, որ Սամվել Բաբայանը տարբեր կուսակցությունների հետ «Օհանյան» դաշինքին միանալու բանակցություններն անձամբ է վարում և այս օրերին այցելում է «դաշինքի» անդամ կուսակցությունների գրասենյակներ՝ փորձելով կուսակցապետերի հետ համաձայնեցնել «դաշինքի» նախընտրական ցուցակը, ինչը վրդովվեցրել է «դաշինքի» անդամ կուսակցությունների ղեկավարներին, որոնք անգամ մտածում են դադարեցնել համագործակցությունը «դաշինքի» հետ:
Ըստ մամուլի՝ Բաբայանն անգամ ոմանց ասում է, թե իրեն հատուկ ուղարկել են Մոսկվայից, որպեսզի օգնի Օհանյանին՝ երկրում հեղաշրջում իրականացնելու, քանի որ ռուսները «խաչ» են քաշել Սերժ Սարգսյանի վրա:
Այս առթիվ «Փաստը» մի քանի հարց ուղղեց Սամվել Բաբայանին:
– Պարոն Բաբայան, ճի՞շտ է, որ Դուք անձամբ եք «Օհանյան» դաշինքի ցուցակի հետ կապված բանակցություններ վարում, ինչը հարուցել է «Օհանյան» դաշինքին միացած կուսակցությունների զայրույթը:
– Ես էս գլխից փակեմ, որ ես ոչ մեկի հետ բանակցություն չեմ վարում, չեմ վարել, էդ ցուցակների, բանի հետ էլ որևէ կապ չունեմ, անկեղծ՝ կապ չունեմ: Եթե մեկն էլ ասում ա՝ անձամբ ես, և այլն, և այլն, դա արդեն ստերին շատ մոտ ա: Ես որևէ անգամ ոչ մի հարցի շուրջ՝ միավորում, ցուցակ, որևէ բանակցություն չեմ վարում, չեմ վարել ու չեմ էլ մտածում, որ պիտի վարեմ: Դրա համար կան կուսակցությունների ղեկավարներ, իրանք իրանց հարցերը լուծում են: Խնդրում եմ ինձ մի խառնեք էդ հարցին, ես չկամ:
– Իսկ Ձեր աջակցությունը Սեյրան Օհանյանին այդ դեպքում ո՞րն է, ի՞նչ եք անում:
– Բայց ո՞վ ա ասել, որ ես Օհանյանին աջակցում եմ, ես նման բան հայտարարե՞լ եմ: Երբ որ կհայտարարեմ, էդ ժամանակվանից էլ կխոսենք, դեռևս չեմ հայտարարել: Չգիտեմ՝ ես հլա ում եմ աջակցելու: Այ, երբ որ կլինի կուսակցությունների, դաշինքների վերջնական տեսքը, էդ ժամանակ էլ կհայտարարեմ ու բաց: Ես ոչ մի անգամ գաղտնի չեմ խաղացել:
Բայց Դուք միացել եք, չէ՞ Սեյրան Օհանյանին:
– Չէ, ես ոչ մի տեղ չկամ, չգիտեմ՝ ինչից եք խոսում: Պարոն Բաբայանը ոչ մի ցուցակում չկա, ոչ մի կուսակցության մեջ չկա, ո՛չ դեպուտատի, ո՛չ պաշտոնի ակնկալիք չունեմ: Ես ունեմ երկրի նկատմամբ մտահոգություն, կտեսնեմ՝ որ ուժն է ռեալ էս ժողովրդի կողքին, նրան կօգնեմ:
– Ուզում եք ասել՝ Դուք Սեյրան Օհանյանի կողքին չե՞ք:
– Ես ոչ մեկի կողքին չեմ դեռևս: Ես իմ կողքին եմ, ինքս իմ կողքին ու վերջ:
– Այս ընթացքում դեռ չե՞ք կողմնորոշվել:
– Դեռ իրանք չեն թամամ կողմնորոշվել, ես որտեղի՞ց կողմնորոշվեմ: Իրանք կողմնորոշվե՞լ են բոլորը, տեսնո՞ւմ եք, որ կողմնորոշված են:
– Նաև ասվում է, որ Դուք շրջում ու ասում եք, թե Ձեզ ուղարկել են Մոսկվայից, որ օգնեք Օհանյանին՝ երկրում հեղաշրջում իրականացնել, քանի որ ռուսները խաչ են քաշել Սերժ Սարգսյանի վրա:
– Ես, որ ոչ մի կուսակցության բլոկի մեջ չկամ, ո՞նց եմ հեղաշրջում անում, կարո՞ղ եք պատկերացնել: Անկեղծ՝ կապ չունեմ որևիցե հեղաշրջման հետ, ռուսների հետ ոչ մի կապ չեմ ունեցել՝ ո՛չ էն վախտ, ո՛չ էսօր, ո՛չ վաղը: Ես Սամվել Բաբայանն եմ ու վսյո, ոչ մեկի հետ կապ չունեմ, ոչ մեկն էլ ինձ չի ուղարկում: Որ օրը ինձ ուղարկեն, ինձ կախելու եմ: