2. 10 և ավելի նստատեղ ունեցող մարդատար և բեռնատար ավտոմեքենաների համար էլ սահմանված է հետևյալ հարկման բազան՝
1-ից 200 ձիաուժ՝ յուրաքանչյուր ձիաուժի դիմաց՝ 100 դրամ
201 և ավելի ձիաուժ՝ յուրաքանչյուր ձիաուժի դիմաց` 200 դրամ
Մինչև երեք տարվա վաղեմություն ունեցող մեքենաների դեպքում գույքահարկը հաշվարկվում է 100%-ով, իսկ 3-րդ և հաջորդող յուրաքանչյուր տարվա համար հարկը պակասեցվում է գումարի 10%-ի չափով, իբև մաշվածություն, բայց ոչ ավելի, քան՝ հարկի գումարի 50%-ի չափով: Ընդ որում, վաղեմության ժամկետը որոշելու համար հիմք է հանդիսանում տրանսպորտի միջոցի թողարկման տարեթիվը՝ անկախ այն ձեռքբերելու և շահագործելու ժամկետներից:
Օրինակ՝ 2007թ. արտադրության 251 ձիաուժ շարժիչով մեքենայի հարկը կկազմի 113.500 դրամ, քանի որ տվյալ տրանսպորտային միջոցը 3 տարի և ավելի վաղեմության ժամկետ ունի, ապա վարորդը պարտավոր է վճարել հարկի միայն 50%-ը՝ նվազող սանդղակով հաշվարկելով թողարկման տարեթիվը՝ իբրև մաշվածություն:
Իսկ եթե նույն ձիաուժով մեքենան 2013թ արտադրության է, ապա մեքենայի հարկը կկազմի 199.850 դրամ: Այս դեպքում վարորդը պարտավոր է վճարել հարկի 90%-ը:
Գույքահարկ վճարելու պարտավորությունից ազատված են 20 տարվա վաղեմություն ունեցող բեռնատար բոլոր տրանսպորտային միջոցները :
Ու՞մ է արտոնված չվճարել մեքենայի գույքահարկ…
Հաշվետու տարվա ընթացքում գույքահարկ չեն վճարում հաշմանդամություն ունեցող այն անձիք, ովքեր արտոնյալ պայմաններով ավտոմեքենա են ստացել սոցիալական ապահովության մարմինների կողմից:
Այս պարտավորությունից ազատված են նաև ՀՀ զինված ուժերում և այլ զորքերում պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության մեջ գտնվող անձիք: Ի դեպ, պարտադիր ժամկետային ծառայությունից հետո, եթե անձը շարունակում է ծառայությունը զինված ուժերում, ապա նույնպես ազատվում է ավտոմեքենայի գույքահարկից, եթե փոխադրամիջոցի հարկման բազան չի գերազանցում 150 ձիաուժը:
Կարևոր է նշել, որ սեփականության իրավունքով հարկ վճարողին մեկից ավելի փոխադրամիջոց պատկանելու դեպքում արտոնությունները կիրառվում են հարկ վճարողի կողմից ընտրված փոխադրամիջոցի մասով, իսկ արտոնությունների կիրառման համար հիմք է ընդունվում ոստիկանության լիազոր մարմնի կողմից տրված տեղեկանքը` անձին սեփականության իրավունքով պատկանող փոխադրամիջոցի թվաքանակի մասին և (կամ) փոխադրամիջոցի գրանցման վայրի հաշվառող մարմնի կողմից տրամադրված տեղեկանքը` այլ փոխադրամիջոցների մասով արտոնություններ կիրառված չլինելու մասին:
Գույքահարկի, ինչպես նաև ԱՊՊԱ պայմանագիր կնքելու պարտավորությունից ազատված են նաև խոտանված տրանսպորտային միջոցները: 2015-ին Կառավարության ընդունած 708-Ն որոշման համաձայն՝ փաստացի գոյություն չունեցող կամ մեկ այլ անձի տիրապետման տակ գտնվող և չօգտագործվող տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերը ազատվում են և ՛ ԱՊՊԱ պայմանագիր կնքելու, և ՛ «Գույքահարկի մասին» օրենքով նախատեսված գույքահարկ վճարելու պարտավորությունից:
Հարկերը փոխանցվում են՝
Փոխադրամիջոցի սեփականատեր համարվող ֆիզիկական անձը գույքահարկը վճարում է իր հաշվառման (գրանցման) վայրի համայնքի բյուջե՝ համալրելով իր համայնքային ծախսերի բյուջեն: Նշված հաշվառման (գրանցման) բացակայության դեպքում գույքահարկի գումարը վճարում է հիմնական բնակության վայրի համայնքի բյուջե:
Բոլոր վարորդները իրենց պատկանող ավտոմեքենաների գույքահարկը պարտավոր են վճարել մինչև պայմանագրի ժամկետի ավարտը, հակառակ դեպքում օրենքով սահմանված կարգով նախատեսվում է տույժեր ու տուգանքներ, իսկ վթարների դեպքում ապահովագրական կազմակերպություններն էլ կարող են մերժել գույքի վնասի փոխհատուցումը, եթե տեխզնման կտրոնի վրա բացակայի տեղզննում անցնելու վերաբերյալ կնիքը: