ԻՆՉՊԵՍ ԵՂԵԼ Է. 6-ամյա աղջկա աղմկահարույց բռնաբարության գործը
Հանցագործությունների վերաբերյալ ամեն օր տրվող ակտիվ լրատվությանն ի պատասխան՝ երբեմն ասում են, թե նախկինում նման հանցանքներ չէին գործվում, մարդիկ ավելի օրինահարգ ու զուսպ էին:
Սակայն իրականությունն այն է, որ նախկինում պարզապես լրատվությունն ավելի սուղ էր, կատարվող հանցագործությունների մասին միշտ չէ, որ հաղորդվում էր, համացանցային ակտիվ քննարկումները չկային, ու կարող էր թվալ, թե հանցավոր արարքների թիվը էականորեն պակաս է եղել, քան այժմ է:
Ամենաթեթև հանցագործություններից մինչև ամենաստոր ու քստմնելի արարքներ՝ մարդկային էությունը փոթորկող մութ կրքերը հենց հանցավոր արարքների տեսքով պոռթկացել են բոլոր ժամանակներում:
Հանցավորները կանգնել են իրենց ժամանակի դատարանի առաջ, դատվել են իրենց ժամանակի օրենքներով:
Հետադարձ հայացքը անցյալում կատարված հանցագործություններին ու դրանց կատարման համար մեղավոր ճանաչվածներին դատապարտող դատավճիռներին՝ սա ոչ թե կրքեր բորբոքելու նպատակով է արվում, այլ՝ անցյալի մութ էջերը վերհանելու և անցյալի իդեալականացման սնանկությունը ի ցույց հանելու նկատառումներով…
Ներկայացվող գործով բոլոր անունները փոխված են:
1991 թվականի հուլիսյան շոգ մի օր 40-ամյա Հուսիկը կատարել էր ամենաքստմնելի արարքներից մեկը՝ նա բռնաբարել էր 6 տարեկան մի աղջնակի՝ հենց երեխայի տանը:
Հուսիկը երեխայի ընտանիք էր մտնում-ելնում՝ որպես «ընտանիքի բարեկամ»: Երեխայի մոր՝ Հայկուշի ծանոթն էր:
Հայկուշն առանց ամուսնու էր մեծացնում դստերը: Հուսիկն էլ, իբր՝ սրտացավ «բարեկամ»՝ գնում-գալիս էր, երբեմն մթերք էր գնում, կոնֆետ, նստում-նայում էր խաղացող աղջնակին, ու երեխայի մայրը չէր նկատում քառասնամյա տղամարդու հայացքի իմաստը…
Հայկուշն աշխատում էր սրճարանում, ապրում էր աշխատավայրից ոչ հեռու, երեխան հաճախ էր վազում մոր աշխատավայր, այնտեղից էլ՝ տուն:
Հուսիկը մի անգամ արդեն դատվել էր՝ հինգ տարով ազատազրկված էր եղել: Նա կին, երեխա ուներ:
Դեպքի օրը ուրիշ շատ օրերի նման Հուսիկը գնացել է Հայկուշի աշխատավայր: Հայկուշը սրճարանի խոհանոցում աշխատում էր, նրա աղջնակը խաղում էր սրճարանի մոտ, իսկ Հուսիկը սրճարանի բացօթյա սեղանի մոտ նստած՝ գարեջուր էր խմում:
Հետո Հայկուշը երեխային իրենց տուն է ուղարկել՝ պղպեղ բերելու. սրճարանում պղպեղը վերջացել էր, Հայկուշն էլ եփվող կերակրի մեջ անպայման ուզում էր պղպեղ գցել:
Հուսիկը, դեպի տուն գնացող երեխայի հետևից նայելով, հանկարծ «հիշել է», որ Հայկուշենց դռան մոտ է թողել իրենց տան համար կատարած գնումներով պայուսակը: Պատճառաբանել է, թե գնում է պայուսակը վերցնելու: Ու քայլել է երեխայի հետևից:
Շենքի մոտ հասել է աղջնակին, նրա ձեռքը բռնած՝ բարձրացել է իններորդ հարկ: