Զախարյանի առաջին մարզիչ․ Արսենը հոր հետ գնացել էր Զենիթ, սակայն նրան չվերցրին․ 14 տարեկանում նա տեղափոխվեց Դինամո
«Դինամոյի» 17-ամյա հայազգի կիսապաշտպան Արսեն Զախարյանի առաջին մարզիչ Վլադիմիր Կորոլևը Match TV-ի եթերում պատմել է իր աշխատանքի մասին երիտասարդ ֆուտբոլիստի հետ։
– Ինչպե՞ս նա գնաց «Դինամո»
– Նրան ավելի վաղ էին այլ ակումբներ կանչում, բայց ես խորհուրդ տվեցի․ «չշտապես»։ Մի անգամ նա հոր հետ գնացել էր «Զենիթ», որպեսզի նրան դիտարկեին։ Նրան չվերցրին։ Ավելի ուշ գնացինք ակադեմիա Ռուսաստանի առաջնության ու լավ հանդես եկենք մի խմբում, որտեղ հենց «Զենիթն» էր ու նաև ԲԿՄԱ-ն։ Ու առաջարկներ եկան։ Իմ թիմից հրավիրեցին 7 խաղացողի, դա մեծ բան էր։
Արսենին ես նորից խորհուրդ տվեցի, որ նա չշտապի։ Բայց 14 տարեկանում նա տեղափոխվեց «Դինամո»։ Այնտեղ գնաց նաև իմ թիմից 2003 թվականին ծնված մի տղա, բայց նրան չհերիքեց բնավորությունը։
Արսենը ինքնուրույն է, այնպես որ հանգիստ տարավ տեղափոխությունը Մոսկվա։ Մենք շարունակում ենք շփվել, ու ես տեսնում եմ, որ նա կարգապահ, նպատակասլաց մարդ է մնացել։
– Ի՞նչ էմոցիաներով էիք նայում «Ախմատի» հետ խաղը։
– Չեք հավատա, բայց ես գիտեի, որ նա գոլ է խփելու։ Զգում էի դա հեռավորության վրա։ Ի՜նչ սառնասիրտ կերպով նա կարողացավ գոլից առաջ շրջանցել։ Դա նրա հին հնարքներից է։ Կեցցե՜։
Լավ է, որ «Դինամոյի» մարզիչը նրան վստահում է։ Ես Արսենին փոքր տարիքից ասում եմ․ կխաղացնեն քեզ, թե ոչ, աշխատի՛ր, ցու՛յց տուր քեզ, մի՛ սպասիր ոչ մեկից օգնության։