Գիշերով աստիճաններ մաքրող «բուշլատով» տղա, բարձր ճիչ. ի՞նչ են տեսել քնած կուրսանտները Հայկազ Բարսեղյանի սպանության գիշերը
Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվեց Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի կուրսանտ Հայկազ Բարսեղյանի սպանության գործով դատական քննությունը:
Կուրսանտներ Գնել Թևոսյանին, Նորիկ Սահակյանին, Վաչե Սահակյանին ու Մովսես Ազարյանին մեղադրանք է առաջադրված այն բանի համար, որ 2015 թվականի հունվարի 29-ի գիշերը՝ ժամը 2-ից 3-ի սահմաններում, գումարտակի թիվ 408 ննջարանում առանձին դաժանությամբ, խուլիգանական դրդումներով սպանել են կուրսանտ Հայկազ Բարսեղյանին: Սպանությունից հետո տուժողի մարմինը կախվել է մարզահրապարակի պտտաձողից՝ ինքնասպանության տպավորություն ստեղծելու համար…
Արգելանքի տակ չգտնվող հինգերորդ ամբաստանյալ էլ կա՝ Վարազդատ Սաֆարյանը, ով սպանության դրվագով չի մեղադրվում, նա մեղադրվում է Վաչե Սահակյանի, Մովսես Ազարյանի հետ միասին ԶՈւ ներքին ծառայության կանոնագրքի կանոնները խախտելու, տարբեր դրվագներով կուրսանտներ Տիգրան Մանասերյանին ու Արտուշ Սիմոնյանին ծեծի ենթարկելու համար:
Կուրսանտ Հայկազ Բարսեղյանի սպանության համար մեղադրվող չորս ամբաստանյալներից երկուսը՝ Վաչե Սահակյանն ու Մովսես Ազարյանը մեղադրվում են նաև տուժող Հարություն Ալեքսանյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու, նրան ծեծելու համար: Այդ միջադեպը տեղի է ունեցել Հայկազի սպանությունից երեք օր առաջ՝ 2015 թվականի հունվարի 25-ին:
Դատարանը սկսեց վկաների հարցաքննությունը:
Դատարան էր ներկայացել վկա Սամվել Սերոբյանը: Նա հայտնեց, որ ներկայումս ծառայում է ռազմական ոստիկանությունում: Վկան նույնիսկ ստորագրեց, որ նախագահողի կողմից նախազգուշացվեց սուտ ցուցմունք տալու կամ ցուցմունք տալուց հրաժարվելու համար նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին: Այնուհետև վկան ասաց, թե ի վիճակի չէ հարցաքննվելու, քանի որ շատ վատ է զգում, ստամոքսի շրջանում ցավեր ունի:
Շտապօգնություն հրավիրվեց, որը տեղում բժշկական օգնություն ցուցաբերելը անհնարին համարելով՝ իր հետ տարավ վատացած վկային:
Այս վկան կարևոր վկաներից է, քանի որ նա քնել է տուժող Հայկազ Բարսեղյանի հետ նույն ննջարանում, նրա կողքի մահճակալին, և սպանության գիշերը գտնվել է իր անկողնում:
Մինչ բժիշկները կժամանեին, դատարանը ռազմական ինստիտուտի հետ կապվելով՝ միջոցներ ձեռք առավ՝ ևս մի վկայի ներկայությունն ապահովելու համար:
Երբ պարզ դարձավ, որ վկա Սամվել Սերոբյանը չի կարող հարցաքննվել, դատարանի միջանցքում արդեն սպասում էր վկա կուրսանտ Ավետիս Նահապետյանը:
Նա նշեց, որ չորս ամբաստանյալների և տուժող Հայկազ Բարսեղյանի հետ ինքը նույն գումարտակից է եղել, ճիշտ է, բայց նրանց հետ չի շփվել: Վկան մինչև անգամ նայեց չորս ամբաստանյալներին ու նրանցից դեմքով «հիշեց» միայն Վաչե Սահակյանին ու Նորայր Սահակյանին: Մովսես Ազարյանի ու Գնել Թևոսյանի դեմքերը նա «հիշել» չկարողացավ: Հետագա հարցաքննության ամբողջ ընթացքում վկայի ամենահաճախ օգտագործած արտահայտությունն էր. «Չեմ հիշում, թեթև բաներ եմ հիշում»:
Վկան նշեց, սակայն, որ նախաքննական ցուցմունքները տվել է իր կամքով, ոչ ոք իրեն չի պարտադրել, չի ուղղորդել:
Հինգերորդ ամբաստանյալի՝ Վարազդատ Սաֆարյանի դեմքը վկան հիշում էր, քանի որ նրանք նույնիսկ մեկ դասարանում էին սովորել ժամանակին:
Վկա Նահապետյանը կուրսանտ Հայկազ Բարսեղյանի սպանության գիշերը օրապահ է եղել, նա օրապահություն է արել գումարտակի շենքի երկրորդ հարկում:
Ի սկզբանե վկան ասաց, թե սպանության գիշերը ինքը թերացել է իր պարտականությունների կատարման մեջ, հիմնականում ոչ թե կանգնած է եղել օրապահի տեղում՝ միջանցքի կողապահարանի մոտ, այլ քնած է եղել դիմացի սենյակում: Բացի դրանից, Ավետիս Նահապետյանը իր օրապահության ընթացքում հասցրել է դուրս գալ շենքից, գնալ հսկիչ-անցագրային կետ, այնտեղ սուրճ խմել ու զրուցել՝ մոտ հիսուն րոպե անց նոր վերադառնալ գումարտակի շենք, որպեսզի դարձյալ «հիմնականում քուն մտնի»:
Ըստ վկայի՝ 2015 թվականի հունվարի 29-ի գիշերը, նշանակված լինելով օրապահ, ինքը ժամը 19-ից մինչև 23-ը քնած է եղել, քանի որ մյուս օրապահի՝ կուրսանտ Սիմոնյանի հետ պայմանավորվել էր՝ սկզբում ինքն է քնելու, Սիմնոնյանն է օրապահություն անելու, ապա Սիմոնյանն է քնելու, ինքն է օրապահություն անելու:
Ըստ Ավետիսի՝ այդպես էր որոշել, քանի որ առաջադիմության հետ կապված խնդիրներ ուներ, զորամասի հերթապահը իրենց ստուգում էր գիշերը, ահա և ինքը որոշել էր կեսգիշերից հետո օրապահություն անել, զորամասի հերթապահի հարցերին պատասխանել առույգ՝ դրանով խրախուսանք վաստակել ու բարձրացնել իր առաջադիմության ցուցանիշը:
Սակայն այդ մտայնության պարագայում էլ Ավետիսը իր պարտականությունները լավ չի կատարել, նա ոչ միայն օրապահի տեղում կանգնած չի մնացել, այլև գիշերվա ժամը 2-ն անց 10-ից մինչև 3-ը դուրս էր եկել շենքից ու գնացել է հսկիչ-անցագրային կետ՝ սուրճ խմելու. «Այո, գնացել եմ, սոված էի, մտածեցի՝ ՀԱԿ-ում ուտելիք կլինի, կուտեմ, բայց ուտելիք չկար»,- նախաքննական հարցաքննության ժամանակ քննիչի հարցին պատասխանել է վկան:
Ըստ վկայի՝ ինքը, օրապահ լինելով, համարյա ամբողջ ընթացքում քնած է եղել, կարճատև «արթնացումներ» է ունեցել, պառկած տեղից հարցրել է՝ «Նորմա՞լ ա»: Պատասխանել են՝ «Նորմալ ա»: Ինքն էլ նորից քուն է մտել:
Բայց անգամ իրավիճակի՝ այս աստիճան «նորմալ» լինելու, օրապահի՝ այս աստիճան «քնած» լինելու» պայմաններում էլ նա «որոշ բաներ» այնուամենայնիվ, տեսել ու դրանց մասին հայտնել է նախաքննական ցուցմունքում:
Մասնավորապես, երբ հսկիչ-անցագրային կետից վերադառնում էր գումարտակի շենք, չորս կողմը մառախուղ էր, հանկարծ ծիծաղի ձայն է լսել, մի քանի հոգու ծիծաղ է եղել, ըստ վկայի՝ մոտ երեք հոգու:
Երբ վկան մի կարճ ժամանակամիջոց արթուն է եղել, գտնվել է երկրորդ հարկի լվացարանում կամ կողապահարանի մոտ, տեսել է, որ մեկը՝ «բուշլատի օձիքը բարձրացրած-դեմքը փակած, գլխարկով»՝ «շվաբրով ու ոտքով պրտում է երրորդ հարկից երկրորդ հարկ իջնող աստիճանները»՝ մաքրում է դրանք: Այդ ժամին մաքրություն պիտի որ չկատարվեր, մաքրությունը կատարվել էր արդեն, բացի այդ մաքրողը, չգիտես ինչու, ամեն կերպ քողարկել է դեմքը, երևացել են միայն նրա աչքերը: Նա մի տեսակ «ուշադիր» նայել է Ավետիսին, այնպես է նայել, որ Ավետիսը հերթապահ Շահնազարյանին հարցրել է. «Էս ո՞վ էր՝ սենց նայեց»:
Մաքրություն անողը վազելով ներքև է իջել, նրան ուշադիր զննել չեն կարողացել: