Կարեն Կարապետյանը կփոխարինի՞ Սերժ Սարգսյանին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը երեկ Կառավարության նիստին հայտարարեց, որ ՀՀԿ-ին անդամակցելու դիմում է ներկայացրել:
Վերջինս նաև նշել է, որ կարող էր և իր սեփական կուսակցությունը հիմնել, սակայն չցանկանալով երկրում անկայունություն ստեղծել, ցանկանում է միանալ ՀՀԿ-ին:
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը Politik.am-ի հետ զրույցում ասաց, «Ով կարդացել է նոր սահմանադրությունը, ով գիտի, թե մենք այս անցումային ժամանակահատվածում ուր ենք գնում և ուր պետք է հասնենք, նրա համար սա չպետք է զարմանալի լինի, միշտ և հատկապես պառլամենտական երկրներում վարչապետը թիվ 1 քաղաքական դեմքն է դառնում, սա քաղաքական պաշտոն է, երբևէ ոչ քաղաքական գործիչը չի կարող հայտնվել այդ պաշտոնում։ Կամ եթե ինքը դառնում է վարչապետ, պետք է որոշակի կանոններ ընդունի, և սա շատ բնական գործընթաց է, որը իրականացնում է ՀՀԿ-ն։ Ինքս համոզված եմ, որ Կարեն Կարապետյանը շատ լավ գիտակցում է այս ամենը և հասկանում է, որ քաղաքական գործիչը պետք է քաղաքական կառույց ղեկավարի, որովհետև ի վերջո և՛ կառավարությունը, և՛ կառավարության անդամները քաղաքական պաշտոններ են, և դրա մեջ որևէ վատ բան չի կարելի փնտրել։ Իրականում կուսակցությունները քաղաքականության մեջ գործիք են, և այդ կուսակցություններով պետք է քաղաքականությունը ապրի, շնչի, գոյատևի»:
Վերջում պատգամավորը հավելեց, որ ՀՀԿ-ն երկար տարիների կյանք ունեցող կուսակցություն է, որի առաջնորդը գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանն է․ «Չեմ կարծում, որ Սերժ Սարգսյանին փոխարինելու հարց երբևէ քննարկվել է կամ կքննարկվի»: