Վերաքննիչ քրեական դատարանը որոշում է կայացրել՝ կարճելու Նորիկ Գրիգորյանի և Հովհաննես Սիրունյանի գործով բերված վերաքննիչ բողոքի վարույթը՝ ամբաստանյալի կողմից վերաքննիչ բողոքը հետ վերցնելու կապակցությամբ:
Գործը քննվել է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում Դավիթ Սարգսյանի նախագահությամբ: Այս գործով երեք դատավոր է փոխվել, գործով առաջին դատական նիստը 2015 թվականի մայիսին է եղել, և ի վերջո՝ երրորդ դատավորի նախագահությամբ գործը քննվել է արագացված ընթացակարգով…
Ըստ մեղադրանքի՝ շարքային Նորիկ Գրիգորյանը 2014 թվականի դեկտեմբերի 26-ից մինչև 2015 թվականի հունվարի 9-ը ընդգրկված է եղել դիտակետում մարտական հերթապահության, նա նշանակված է եղել դիտորդ:
Մարտական հերթապահության ժամանակ, ըստ մեղադրանքի, Նորիկ Գրիգորյանը անփույթ և անբարեխիղճ վերաբերմունք է դրսևորել համապատասխան կանոնադրության կանոնների նկատմամբ, խախտել է դրանք՝ առանց ավագի թույլտվության թողել է հենակետի տեղաբաշխման վայրը…
Հունվարի 5-ին, ժամը 18-ի սահմաններում շարքային Գրիգորյանը նույն դիրքում դիտորդ նշանակված ժամկետային զինծառայող, շարքային Հովհաննես Սիրունյանի հետ միասին շուրջ տասնհինգ րոպե թողել է հենակետը, ապա վերադարձել է:
Նա շարունակել է անփույթ ծառայությունը, չի կատարել դիտորդի պարտականությունները, իր հերթապահության ժամանակ գտնվել է գետնատնակում, հսկողությունից դուրս է թողել պահպանվող տարածքը:
Ժամը 21-ն անց 55-ի սահմաններում գետնատնակի մոտ շների հաչոց լսելով ու կարծելով, թե հակառակորդի զինծառայող կարող է լինել՝ Նորիկ Գրիգորյանը զինաբուրգում դրված ինքնաձիգը վերցրել, լիցքավորել է ու հենց որ նույն դիրքում հերթապահություն իրականացնող պայմանագրային զինծառայող Կարեն Միրզոյանը բացել է գետնատնակի դուռը, Գրիգորյանը կրակել է Միրզոյանի ուղղությամբ՝ որովայնի շրջանում վերջինիս պատճառելով հրազենային գնդակային վիրավորում:
Ստացած վիրավորումից Կարեն Միրզոյանը հոսպիտալ տեղափոխվելու ճանապարհին մահացել է:
Շարքային Հովհաննես Սիրունյանը, գտնվելով մարտական հերթապահության մեջ, նույնպես անփույթ ու անբարեխիճ է կատարել դիտորդի պարտականությունները:
Նա Նորիկ Գրիգորյանի հետ միասին դեպքի ժամանակ ընդհանրապես չի կատարել դիտորդի իր պարտականությունները, չի գտնվել հենակետում, այլ եղել է գետնատնակում ու, նույնպես առանց հսկողության թողնելով պահպանվող տարածքը, իր վատ ծառայությամբ պատճառ է դարձել ծանր հետևանքի առաջացման՝ Գրիգորյանի կողմից պայմանագրային զինծառայող Կարեն Միրզոյանի ուղղությամբ սխալմամբ կրակելու, մահացու հրազենային վնասվածք պատճառելու համար:
Դատարանում ամբաստանյալներն ընդունել են իրենց առաջադրված մեղադրանքները: Նրանք միջնորդել են գործը քննել արագացված ընթացակարգով:
Տուժողի իրավահաջորդն ու մեղադրողը չեն առարկել:
Նորիկ Գրիգորյանի խափանման միջոցը ամբողջ ժամանակ եղել է կալանավորումը, նա արգելանքի տակ է գտնվում 2015 թվականի փետրվարի 25-ից, Ապրիլյան ռազմական գործողություններին մասնակցել ու լավ ծառայությամբ աչքի ընկնել չէր կարող:
Իսկ Հովհաննես Սիրունյանի նկատմամբ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2015 թվականի փետրվարի 25-ի որոշմամբ մերժել էր կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությունը:
2015 թվականի ապրիլի 16-ին Հովհաննես Սիրունյանի խափանման միջոցն ընտրվել է զորամասի հրամանատարության հսկողությանը հանձնելը:
2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմի օրերին Հովհաննես Սիրունյանը եղել է դիրքերում, լավ ծառայությամբ ուղղել է սխալը…
Դատարանը հաշվի է առել, որ Հովհաննես Սիրունյանը 2016 թվականի ապրիլին մասնակցել է մարտական գործողություններին: Հրամանատարության կողմից նրա՝ այդ օրերի ծառայությունը բարձր է գնահատվել: Սիրունյանի ծնողներին շնորհակալագիր է ուղարկվել, որում նշվել է, որ Հովհաննես Սիրունյանը պատվով է կրել Հայրենիքի պաշտպանի բարձր կոչումը, բարեխղճորեն է կատարել Հայրենիքի հանդեպ իր սահմանադրական պարտքը: Նա զորացրվել է 2016 թվականի հուլիսի 16-ին:
Ընդհանուր իրավասության դատարանը Հովհաննես Սիրունյանին մեղավոր է ճանաչել մեղսագրված արարքի համար, դատապարտել է 2 տարի ազատազրկման, նրա նկատմամբ պայմանական դատապարտություն է կիրառել և սահմանել է 2 տարի փորձաշրջան:
Բուն կրակոց արձակողին ՝ Նորիկ Գրիգորյանին, դատարանը մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365 հոդվածի 3-րդ մասով ու դատապարտել է 3 տարի 6 ամիս ազատազրկման: Պատժի սկիզբը՝ կալանքի տակ առնվելու պահից՝ 2015 թվականի փետրվարի 25-ից:
Այս դատավճռի դեմ վերաքննիչ բողոք էր բերել ամբաստանյալ Նորիկ Գրիգորյանը՝ խնդրելով դատավճիռը իր նկատմամբ սահմանված պատժի մասով բեկանել ու փոփոխել՝ նշանակելով ավելի մեղմ պատիժ, կիրառելով պայմանական դատապարտություն և սահմանելով փորձաշրջան:
Սակայն մինչև վերաքննիչ քրեական դատարանում այս գործով դատական նիստի սկսվելը ամբաստանյալ Նորիկ Գրիգորյանը դիմում է ներկայացրել վերաքննիչ դատարան. «Խնդրում եմ իմ կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքը վարույթ չընդունեք, քանի որ հրաժարվում եմ իմ բողոքից»:
Վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ՝ ամբաստանյալի բողոքով հարուցված վերաքննիչ վարույթը կարճվել է:
Դատական ակտը մտել է օրինական ուժի մեջ: