Վճռորոշ խաղը՝ Կոպենհագենում. բուքմեյքերները չեն հավատում, բայց…
Բասկետբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականը վաղը կարևորագույն՝ վճռորոշ հանդիպում կանցկացնի Եվրոպայի առաջնության նախընտրական փուլի վերջին տուրում՝ Կոպենհագենում մրցելով Դանիայի ընտրանու հետ:
Հաղթանակի դեպքում Հայաստանի հավաքականը պայքարը կշարունակի նախընտրական հաջորդ փուլում, որը կսկսվի այս տարվա սեպտեմբերին: Ավելի ստույգ՝ ենթախմբում առաջին հորիզոնականը զբաղեցնելու համար մերոնց վաղն անհրաժեշտ է հաղթել 7 և ավելի գնդակի տարբերությամբ: Ավելի քիչ գնդակների տարբերությամբ հաղթելու դեպքում մեր հավաքականը ենթախմբում կզբաղեցնի երկրորդ հորիզոնականը: Այս դեպքում, սակայն, Հայաստանը 95 տոկոսով կհայտնվի նախընտրական հաջորդ փուլում՝ որպես ենթախմբերում լավագույն արդյունք ցույց տված հավաքական:
Հիշեցնենք, որ մեկնարկային խաղում Հայաստանի հավաքականը Տիրանայում 80:63 հաշվով առավելության էր հասել Ալբանիայի ընտրանու նկատմամբ: Երկրորդ խաղում Հայաստանը Երևանում դրամատիկ պայքարում 71:78 հաշվով զիջել էր Դանիային: Այս հանդիպման հիմնական ժամանակն ավարտվել էր ոչ-ոքի: Չունենալով պահեստայինների երկար նստարան՝ մեր հավաքականն ի վերջո զիջեց դանիացիներին: Խմբային նախավերջին՝ երրորդ խաղում խորվաթ մասնագետ Նիկշա Բավցևիչի բասկետբոլիստները Երևանում 84:65 հաշվով առավելության հասան ալբանացիների նկատմամբ:
Կոպենհագեն մեկնելուց առաջ Հայաստանի հավաքականը Լիբանանում մասնակցեց միջազգային մրցաշարի՝ զբաղեցնելով երկրորդ հորիզոնականը: Մերոնք նախ՝ 63:72 հաշվով զիջեցին Կատարին այնուհետև 90:85 հաշվով առավելության հասան Ասիայի 4-րդ՝ Լիբանանի հավաքականի նկատմամբ: Հայաստանի հավաքականը Բեյրութում անցկացրեց նաև ընկերական հանդիպում: Մերոնք 66:77 հաշվով զիջեցին Սիրիային: Այս խաղում Բավցևիչը հնարավորություն էր տվել դրսևորվելու հավաքականի երկրորդ կազմում ընդգրկված բասկետբոլիստներին: Կարելի է ասել, որ փորձնական կազմով էլ մերոնք արժանի դիմադրություն ցույց տվեցին Սիրիայի ուժեղ հավաքականին:
Կոպենհագենում Հայաստանի հավաքականին են միացել առանցքային խաղացողներ Անդրանիկ Չրաբաշն ու Լուկս Ֆիշերը: Տարբեր պատճառներով Դանիայի հավաքականի հետ հանդիպմանը չեն մասնակցի Անդեր Սփայթ-Մկրտչյանը, Արկադի Մկրտիչյանը, ինչպես նաև Քորի Ազադիգյանը: Վերջինս ազգային թիմի հետ է, սակայն ՖԻԲԱ-ն չի հաստատել նրա մասնակցության հայտը: Ի տարբերություն Դանիայի հետ երևանյան հանդիպման՝ այս անգամ հավաքականում են Արտյոմ Թավակալյանն ու Արագադ Աբրահամյանը: Կարող ենք ասել, որ մեր ընտրանին ունի բոլոր հնարավորությունները հաղթելու դանիացիներին: Վերջիններս այս անգամ ևս խաղալու են մարտական կազմով:
Բուքմեյքերական ընկերությունները բացահայտ ֆավորիտ են համարում Դանիայի ընտրանուն՝ վերջինիս հաղթանակի համար սահմանելով 1.36 գործակից: Ոչ-ոքին գնահատված է 12.5, իսկ Հայաստանի հավաքականի հաղթանակը՝ 3.4 գործակցով:
«Մենք լավ ծանոթ ենք Դանիայի հավաքականին և գիտենք բոլոր թույլ ու ուժեղ կողմերը: Մարտական ենք տրամադրված և ամեն ինչ անելու ենք հաղթելու համար: Լիբանանում տեղի ունեցած մրցաշարը ցույց տվեց, որ Հայաստանն ունի կայացած և մարտունակ կոլեկտիվ: Համախմբվելու դեպքում մենք կարող ենք լուրջ հաջողություններ գրանցել: Երևանյան խաղում մենք մոտ էինք հաղթանակին, սակայն ինչ-որ բան չհերիքեց: Հուսով եմ, որ վաղվա մրցավեճում դրական արդյունքի կհասնենք և կուրախացնենք մեր երկրպագուներին»,- «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի ազգային հավաքականի ավագ Ալբերտ Թադևոսյանը:
Նշենք, որ կարճ ժամանակահատվածում բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականը ձեռք է բերել երկրպագուների մեծ բանակ: Երևանյան հանդիպումների ժամանակ մարզադահլիճներում ֆանտաստիկ մթնոլորտ է տիրում: Կարելի է նշել նաև մեր հավաքականի խաղացողների նվիրված խաղը ազգային հավաքականի կազմում:
«Դանիային հաղթելու դեպքում էլ Հայաստանի հավաքականի բասկետբոլիստները պարգևավճար չեն ստանա, քանզի մենք չունենք այդ հնարավորությունը: Եվ ընդհանրապես վերջին երկու տարիների ընթացքում բասկետբոլիստները պարգևավճար չեն ստացել: Նրանք անմնացորդ նվիրվածությամբ խաղացել են հանուն հայրենիքի: Հետագայում եթե լինի հնարավորություն, բասկետբոլիստները անպայման կստանան պարգևատրումներ, բայց կրկնեմ՝ այս պահին դա հնարավոր չէ»,- «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանը:
Ինչևէ, սպասվում է, որ վաղը Կոպենհագենում Հայաստանի հավաքականին կաջակցեն բազմաթիվ հայ երկրպագուներ: Նազարյանը նշեց, որ այսօր ազգային հավաքականին կայցելի Դանիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Արզումանյանը: Երեկ Հայաստանի դեսպանատունը կոչ է արել հայերին ներկա գտնվել Դանիա-Հայաստան հանդիպմանը և աջակցել Հայաստանի հավաքականին: