Սարգսյանը տակտիկական քայլ արեց. Մոսկվան կմիջամտի՞ հանուն Կարապետյանի
1in.am | Քաղաքական ճգնաժամը Հայաստանում Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից հետո գնալով խորանում է: Փողոցում Նիկոլ Փաշինյանի կողմնակիցները շարունակում են ցույցերն ու երթերը՝ պահանջելով վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի հրաժարականը և Ազգային ժողովում մեծամասնություն կազմող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) «անվերապահ և առանց պայմանների կապիտուլյացիան»: Ու թեև «Ծառուկյան» դաշինքը միացել է համաժողովրդական շարժմանը, իսկ Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը (ՀՅԴ) լքել է կոալիցիան, հանրապետականները մտադիր չեն այդքան հեշտ զիջել իրենց դիրքերը: Միաժամանակ այս գործընթացում ակտիվանում է Մոսկվան, որը, ըստ որոշ վերլուծաբանների, մտադիր է պաշտպանել «Գազպրոմ»-ի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյա Կարեն Կարապետյանին՝ օգնելով վերջինիս մնալ վարչապետի պաշտոնում: Հենց այս իրավիճակում է ընթանում պայքարը թավշյա հեղափոխության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանի և հանրապետականների նոր ղեկավար Կարեն Կարապետյանի միջև: Իսկ վարչապետի ընտրության հարցը հաջորդ շաբաթ քննարկվելու է խորհրդարանում: Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հայտարարել է, որ վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի մայիսի 1-ին՝ ժամը 12:00-ին, իրավունքի ուժով գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստում:
Ռուսաստանն ակտիվանում է
Կրեմլում շարունակում են հետևել Հայաստանի զարգացումներին, բայց կարծում են, որ դա Հայաստանի ներքին գործն է: Միաժամանակ Ռուսաստանը տարբեր մակարդակներով փորձում է միջնորդություն իրականացնել և նպաստել ընդդիմության և իշխանության միջև երկխոսության ձևավորմանն ու ճգնաժամի հաղթահարմանը: Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը ապրիլի 25-ին՝ հեռախոսազրույցի ընթացքում, քննարկել են Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահները: Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, Վլադիմիր Պուտինը և Արմեն Սարգսյանը նշել են, որ ներքին ճգնաժամը հնարավորինս շուտ հաղթահարելու համար կարևոր է, որ բոլոր քաղաքական ուժերը զսպվածություն և պատասխանատվություն ցուցաբերեն, ինչպես նաև կառուցողական երկխոսության միջոցով խնդիրների լուծման պատրաստակամություն՝ բացառապես Սահմանադրության շրջանակներում: Նույն օրը Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Ռուսաստանից ժամանած դիվանագետների հետ: Ընդդիմության առաջնորդը հանրահավաքի ժամանակ տեղեկացրել է, որ Ռուսաստանի պաշտոնական ներկայացուցիչները հավաստիացրել են, որ Մոսկվան չի միջամտելու Հայաստանի ներքին գործերին: Իր հերթին Հայաստանի առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արմեն Գևորգյանը ապրիլի 26-ի առավոտյան մեկնել է Մոսկվա, որտեղ կանցկացնի աշխատանքային բանակցություններ: Մոսկվայում ոչ պաշտոնական բանակցություններ կանցկացնի նաև արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը: