Ռուսական քարոզչամեքենան գործի է անցել Նիկոլի դեմ
Ռուսական լրատվական քարոզչամեքենան Հայաստանում Սերժ Սարգսյանի և նրա կլանի հեռացման պահանջով սկսված ցույցերի առաջին իսկ օրվանից փորձում է դրանք ներկայացնել որպես Արևմուտքի կողմից ֆինանսավորվող ցույցերի շարք՝ համեմատականներ անցկացնելով ուկրաինական մայդանի հետ: Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից հետո էլ քայլեր են ձեռնարկվում սևացնելու շարժման առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանին:
Մասնավորապես, «Վզգլյադ» թերթը «Փաշինյանն ի վիճակի է կործանել Հայաստանը» վերնագրով հարցազրույց է հրապարակել քաղաքագետ Գլեբ Կուզնեցովի հետ:
Կուզնեցովը կարծիք է հայտնել, որ Փաշինյանը կամ ցանկանում է գնալ Սաակաշվիլիի ճանապարհով, կամ ուկրաինական մայդանի: Ընդ որում, նա առավել հավանական է համարում երկրորդ սցենարը, քանի որ «այդ մարդը ֆանատիկ է, որը կյանքում ոչ մի բանով չի զբաղվել, բացի նրանից, ինչ ինքը համարում է ճիշտ և ավելի լավ ապագա»:
Դրա համար, Կուզնեցովը կարծում է, որ նրան պետք է ոչ թե հումորով վերաբերվել, այլ ընդունել որպես լուրջ սպառնալիք: «Իրավիճակը թեժ է, մարդիկ լարված են, իշխանությունը ցույց է տվել իր թուլությունը: Պետական ինստիտուտները, պարզվեց, ամուր չեն, և բոլորը դա տեսան: Իրադարձությունները կարող են ընթանալ ցանկացած սցենարով, այդ թվում՝ Հայաստանի համար չափազանց բացասական»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ այդ իրավիճակը կարող է սրել Լեռնային Ղարաբաղի հարցը:
Կուզնեցովը նշել է, որ բանակը Հայաստանում փաստացի ապահովեց Սերժ Սարգսյանի անարյուն և հանգիստ հեռանալն իշխանությունից: «Պատճառներից մեկը, որ իրադարձություններն ընթացան հենց այդպես, դարձավ այն, որ Սարգսյանն ու նրա եղբայրները ճնշել էին հայկական էլիտայի ղարաբաղյան խմբի իրենց գործընկերներին: Սարգսյանը և նրա շրջապատն առանձնացել էին այդ խմբից և ստեղծել կոռումպացված միջավայր: Անհնար էր դարձել իրականացնել ցանկացած տիպի տնտեսական գործունեություն՝ առանց Սարգսյանի մոտ հարազատների հետ գործընկերություն հաստատելու»,- ասել է նա:
Քաղաքագետը նաև կարծում է, որ հեղափոխությունը Հայաստանում կայացել է, որովհետև Հայաստանի բարձր էլիտան մերժել է Սարգսյանի մոտեցումները՝ դրանք համարելով վնասակար և ռիսկային: