Ադրբեջանը պատրաստվում է հարձակվե՞լ
Հայաստանի սահմանի նախիջևանյան հատվածը գնալով ավելի մեծ կարևորություն է ստանում հայ-ադրբեջանական հակամարտության համատեքստում: Ադրբեջանական կողմը փորձում է մշտական լարվածության մեջ պահել Հայաստանի և Արցախի զինված ուժերին ոչ միայն արցախա-ադրբեջանական շփման գծում և Հայաստանի սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում, այլև պարբերաբար սադրիչ գործողություններ է իրականացնում Նախիջևանում՝ ռազմական կամ ռազմաքաղաքական ինչ-ինչ խնդիրներ լուծելու նպատակով: Կիրակի օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը հաղորդեց, որ սույն թվականի ապրիլի 7-ին և ապրիլի 7-8-ի գիշերը ադրբեջանական զինված ուժերը մի քանի անգամ խախտել են հրադադարի ռեժիմը նախիջևանյան հատվածում և կրակ արձակել հայկական զինված ուժերի ուղղությամբ՝ հիմնականում հրաձգային զենքերից: ՀՀ զինված ուժերը պատասխան գործողություններով լռեցրել են հակառակորդին։
Նախիջևանի բռնակցումը Ադրբեջանին
1in.am | Ընդհանրապես Նախիջևանը առանձնահատուկ նշանակություն ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի հակամարտության համատեքստում՝ հաշվի առնելով ոչ միայն ռազմաքաղաքական իրողությունները, այս շրջանի աշխարհագրական դիրքը, այլև պատմությունը: Նախիջևանը Հայաստանի պատմական տարածքներից է: Հայաստանի առաջին հանրապետության տարիներին այն միջազգայնորեն ճանաչվել է Հայաստանի անբաժանելի մաս, սակայն բոլշևիկների ու քեմալականների ջանքերով 1921 թ. բռնակցվել է խորհրդայնացված Ադրբեջանին: 1921 թ. մարտի 16-ին Մոսկվայում ստորագրված ռուս-թուրքական պայմանագրով Նախիջևանը ինքնավար հանրապետության կարգավիճակով անցնում էր Ադրբեջանին՝ Թուրքիայի և Ռուսաստանի խնամակալության ներքո: 1921-ի հոկտեմբերի 13-ին Կարսում հարավկովկասյան երկրների խորհրդային իշխանությունների և թուրքական կողմի միջև ստորագրված պայմանագրով Նախիջևանի մարզը ինքնավար հանրապետության կարգավիճակով անցնում էր Ադրբեջանին` պայմանով, որ Ադրբեջանը չի փոխանցի այն որևէ երրորդ պետության: Բնականաբար, պարզ էր, որ խոսքը Հայաստանի մասին է:
Թուրք-ադրբեջանական ջանքեր Նախիջևանում
Վերջին շրջանում Ադրբեջանը իր դաշնակից Թուրքիայի օգնությամբ ուժեղացնում է ռազմական ներկայությունը Նախիջևանում: Այստեղ պարբերաբար անցկացվում են թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժություններ: Ըստ երևույթին, Ադրբեջանում հասկանում են այս շրջանի խոցելիությունը Հայաստանի կողմից, այդ պատճառով փորձում են ուժեղացնել շրջանի պաշտպանությունը: Որոշ փորձագետների տեղեկություններով՝ ներկայումս Նախիջևանում կա 20 000 ադրբեջանցի զինվոր, 400 զրահամեքենա, հակաօդային պաշտպանության և հրթիռահրետանային համակարգեր: