«Ապ ջան, հո համոզելով չի». հայ մրցավարները շվացնում են, որ ի՞նչ անեն…
1in.am | Վերջին շրջանում ֆուտբոլի Հայաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնության նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծանում է: Գալիք մրցաշրջանում արդեն 10 թիմեր կպայքարեն չեմպիոնի կոչման համար: Սա կարելի է համարել հաստատուն քայլ ֆուտբոլի զարգացման գործընթացում:
Դրական այս տրամադրությունը, սակայն, ցավոք, փչացնում է տհաճ մի երևույթ, որը տարիներ շարունակ օրակարգային խնդիր է հայկական ֆուտբոլի համար: Խոսքը մրցավարության մասին է: Գրեթե յուրաքանչյուր խաղից հետո դժգոհություններ են հնչում՝ կապված մրցավարության հետ: Ինչ խոսք, ամենաբարձր մակարդակի մրցաշարերում էլ լինում են կոպիտ սխալներ, որոնք երբեմն ճակատագրական են լինում թիմերի համար: Իդեալական մրցավարության համակարգ, կարծում ենք, չի կարող լինել այնքան ժամանակ, քանի դեռ որոշումները կայացնում է մարդը: Սխալներից ոչ ոք ապահովագրված չէ, սակայն, ինչպես ընդունված է ասել, սխալ էլ կա, սխալ էլ: Այն, ինչ տեղի է ունենում հայ մրցավարների կատարմամբ, նույնիսկ սխալ չես անվանի: Աբսուրդային որոշումներն ուղղակի «նախշում են» մեր առաջնությունը:
Մարտի 7-ին տեղի ունեցած Հայաստանի գավաթի խաղարկության կիսաեզրափակչի «Շիրակ»-«Գանձասար-Կապան» առաջին խաղում 32-րդ րոպեին գլխավոր մրցավար Սուրեն Բալիյանը 11 մետրանոց հարված նշանակեց «Գանձասար-Կապանի» դարպասին: Ու մինչ «Շիրակ»-ի ֆուտբոլիստները պատրաստվում էին իրացնել այն, Բալիյանը փոխեց որոշումը՝ նշանակելով անկյունային: «Գանձասար-Կապան»-ի ֆուտբոլիստները մի քանի րոպեում համոզեցին Բալիյանին չեղարկել նշանակված 11 մետրանոցը: Գյումրեցի երկրպագուները ապշած էին նման որոշումից: «Ապ ջան, հո համոզելով չի՞» շարունակ բղավում էին տրիբունայում գտնվող մարդիկ: Փաստորեն համոզվելով է: