Զարուհին դանակով վնասել է պարսիկ հաճախորդի առնանդամը
Վերաքննիչ քրեական դատարանում ավարտվել է Յուսեֆ Ն.-ի գործով բերված վերաքննիչ բողոքի քննությունը:
Գործը քննվել է Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում Արմեն Բեկթաշյանի նախագահությամբ:
Ըստ մեղադրանքի՝ Իրանի 35-ամյա քաղաքացի Յուսեֆը Երևանի Արամի փողոցում գործող «Մոնոթո» ակումբում ծանոթացել է Զարուհի Շ.-ի հետ (անունը փոխված է), նրան հրավիրել է Երևանի Խորենացի փողոցի շենքերից մեկում իր վարձակալած բնակարան: 2015 թվականի նոյեմբերի լույս 3-ի գիշերը՝ ժամը 4-ի սահմաններում, բնակարանում «զվարճանքի ընթացքում» Յուսեֆը ցանկացել է համբուրել Զարուհուն, բայց վերջինս է ու ցանկացել է հեռանալ:
Յուսեֆը, ըստ մեղադրանքի, ցանկացել է Զարուհու նկատմամբ կատարել սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ՝ նա նախ հարվածել է Զարուհու աջ ականջի շրջանին: Այնուհետև պահանջել է, որ Զարուհին հանի հագուստը, մտնի լոգարան: Այնտեղ ստիպել է, որ կինը կանգնի սառը ցնցուղի տակ,«օճառել է նրա դեմքն ու դրանից հրճվել է», ապա ձեռքից քաշելով՝ Զարուհուն տարել է ննջասենյակ, հանել է նաև իր հագուստներն ու «նստել է Զարուհու մարմնին»: Նա ևս մեկ անգամ հարվածել է կնոջ ականջի շրջանին, պահանջել է, որ նա սեքսուալ գործողություն կատարի: Կինը մերժել է:
Յուսեֆը, ըստ մեղադրանքի, գնացել է հյուրասենյակ, դանակ է վերցրել, նորից վերադարձել է ննջասենյակ, նստել է կնոջ մարմնին, դանակը դրել է նրա պարանոցին ու սպառնալիքներ հնչեցնելով՝ պահանջել է, որ նա սեքսուալ գործողություն կատարի:
Զարուհին իրական համարելով սպառնալիքները, համաձայնել է կատարել Յուսեֆի ցանկությունը: Վերջինս դանակը դրել է մահճակալի մոտ: Զարուհու մոտ ցանկություն է առաջացել դանակով վնասվածք պատճառել տղամարդուն ու փախչել: Որպեսզի Յուսեֆը ոչինչ չկասկածի, նա շոյել ու համբուրել է նրան, ապա արագ վերցրել է դանակն ու վնասել է տղամարդու առնանդամը՝ նրա առողջությանը պատճառելով թեթև վնաս:
Զարուհին ննջասենյակից փախել է նախասրահ: Յուսեֆը հետապնդել է նրան, կոտրել է դռան ապակին, ցանկացել է Զարուհու ձեռքից խլել դանակը: Քաշքշուկ է առաջացել: Յուսեֆը բռունցքներով հարվածել է Զարուհու կողերին, կծել է նրա նախաբազուկը, հետո նրանք երկուսով ընկել են հատակին ու ապակու կտորտանքից վնասվածքներ են ստացել երկուսն էլ:
Յուսեֆը դանակը խլել է Զարուհուց, նստել է նրա մարմնին, սպառնալիքներ է հնչեցրել, հետո հանգստացել է, թույլատրել է, որ Զարուհին հեռանա՝ խնդրելով նրան, որ կատարվածի մասին ոչ ոքի չհայտնի:
Յուսեֆի բնակարանի խուզարկությամբ հայտնաբերվել են նաև հոգեմետ նյութ պարունակող 50 հատ դեղահատեր:
Յուսեֆ Ն.-ին մեղադրանք էր առաջադրվել սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ կատարելու և առանց իրացնելու նպատակի հոգեմետ դեղամիջոց ապօրինի ձեռք բերելու, պահելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 139 հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով և 268 հոդվածի 1-ին մասով:
Ամբաստանյալն առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր չի ճանաչել: Նա հայտնել է, որ «դիսկոներում» ասել են, թե տուժողը մարմնավաճառ է, 50 հազար դրամով նրան բոլորը կարող են վարձել: Ասել են, որ այդ աղջիկն «ուժեղ է» իր արհեստում, նրան շուտ-շուտ են վերցնում ու տանում: Ինքը նրան տարել է իր վարձած բնակարան: Գիշերը զվարճացել են:
Ամբաստանյալը նշել է, որ տուժողը ստել է, թե ինքը օճառ է քսել նրա դեմքին, սառը ցնցուղի տակ է կանգնեցրել, ծաղրել է: Ինքը նաև դանակով չի սպառնացել: Տուժողն իրեն դանակով հարվածել է այն բանի համար, որ իրենց միջև գումարի հետ կապված խնդիր է առաջացել: Ինքը վճարել է 50 հազար դրամ, բայց տուժողն ասել է, թե ևս 50 հազար դրամ պիտի վճարի, որովհետև երկար է մնացել: Երբ ինքը չի համաձայնել, նա դանակով հարվածել է իրեն:
Ըստ ամբաստանյալի՝ ինքը նախապես այդ կնոջ հետ գումարի վերաբերյալ չի պայմանավորվել: Երբ ոստիկանները եկել են, ինքը շատ վատ վիճակում է եղել, չի կարողացել բացատրել, թե ինչ է կատարվել իրականում:
Ամբաստանյալը նաև ասել է, թե հիվանդ է, բժիշկները չեն հասկանում, թե ինչ հիվանդություն ունի: Պարսկաստանից իրեն դեղեր են ուղարկել, որոնք խմելով՝ ինքը կամաց-կամաց լավանում է: