ՀՀԿ-ում հեղաշրջում է․ «Լրագիր»
Lragir.com-ը գրում է․
ՏԻՄ ընտրություններն այս անգամ մի շարք առանձնահատկություններ ունեին, որոնք կապված են նոր Սահմանադրության եւ իշխանության ձեւավորման նոր փուլի հետ, երբ ակնհայտորեն փոխվում են խաղի կանոնները եւ իշխանության ձեւավորման սկզբունքները:
Այս ընտրություններին աննախադեպ ակտիվ էին քաղաքական կուսակցությունները, այդ թվում նոր ստեղծված կուսակցությունները, որոնք նաեւ բավական լավ արդյունքներ գրանցեցին: Թեեւ դրանց մեծ մասը դեմ էին նոր Սահմանադրությանը, սակայն հասկացան ու փորձեցին օգտվել դրա ընձեռած հնարավորություններից, այդպիսով մտնելով փետրվարի 12-ին Սերժ Սարգսյանի հռչակած խաղի նոր կանոնների տրամաբանության մեջ:
Դրանք ենթադրում են քաղաքական համակարգի որոշակի վերաֆորմատավորում եւ իշխանության ձեւավորման որոշակի սկզբունքներ: Այս գործընթացից չի կարող դուրս մնալ նաեւ իշխող ՀՀԿ-ն, ավելին, դատելով վերջին շրջանի զարգացումների տրամաբանությունից՝ այս գործընթացների թիրախը հենց ՀՀԿ-ն է:
ՏԻՄ ընտրությունները դարձան ոչ միայն Սերժ Սարգսյանի ծրագրի փորձարկման ու ադապտացման, այլեւ, դատելով արդյունքներից, ՀՀԿ-ի վերափոխման կամ այդ կուսակցությանը «նոր ոգի» տալու հանգրվանը: Այս ընտրությունների գլխավոր առանձնահատկությունն ու արդյունքը հենց սա էր, եւ դրան հասնելու մեխանիզմներից մեկն էլ հենց կուսակցությունների ակտիվությունն էր:
ՏԻՄ ընտրություններին ՀՀԿ-ն մասնակցեց այլ դեմքով, կամ ավելի ճիշտ՝ ուրիշների դեմքով: Համատարած առաջադրվել են անկուսակցականներ, որոնց աջակցել է ՀՀԿ-ն, եւ որոնք զգալի մասով հաղթել են ընտրություններին: Փոխարենը, զանգվածաբար պարտություն են կրել ՀՀԿ-ականները, որոնցից շատերը երկար տարիներ ղեկավարել են տվյալ համայնքը:
Բացի այդ, այս ընտրություններում փորձարկվեց մեկ այլ մեխանիզմ, որը կիրառվելու է նաեւ համապետական ընտրությանը: ՀՀԿ-ն արդեն կարիք չի ունենա «բացարձակ մեծամասնության» եւ իշխանության խնդիրը կլուծի կոալիցիաների, կամ «ազգային համաձայնության կառավարության» միջոցով, որի մասին հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:
Սա ոչ միայն պարզ ընտրական հնարք է, այլեւ կուսակցության «ներքին հեղաշրջման» գործընթաց, երբ տեղերում իշխանությունից հեռացվում են հնաբնակ ՀՀԿ-ականները, որոնք ներկայացնում են ներկուսակցական տարբեր խմբավորումներին: Զուգահեռ, այդ խմբավորումներից մաքրվել է նաեւ նոր կառավարությունը:
Այսպիսով, տեղի է ունենում ՀՀԿ-ի «զտում» եւ վերաֆորմատավորում, Սերժ Սարգսյանը ձեռնամուխ է եղել ՀՀԿ-ն նոր ռեսուրսով լցնելու գործընթացին:
Իսկ խոշոր հաշվով, ՀՀԿ-ն վերածելով «սովորական կուսակցության» եւ ապահովելով «մրցակցություն ու հավասար հնարավորություններ», Սերժ Սարգսյանն այսպիսով լուծում է գլխավոր խնդիրը՝ «հանրապետականացնում» ու քաղաքական համակարգը վերափոխելու իր ծրագրերի փաստացի հենարան է դարձնում ողջ քաղաքական դաշտը: