Պուտինը որոշել է. Սերժ Սարգսյանը գնում է
Լրագիր / Սերժ Սարգսյանն օգոստոսի 23-ին մեկնում է Սոչի, որտեղ հանդիպելու է ՌԴ նախագահ Պուտինին:
Սարգսյանի մեկնման մասին տեղեկությունը հրապարակվել է այցի փաստորեն նախօրեին: Մինչ այդ կարծես թե չէր եղել տեղեկություն, որ օգոստոսի վերջին սպասվում է Սարգսյանի ռուսական այց: Արդյոք դա նշանակում է, որ այցի անհրաժեշտությունն առաջացել է անսպասելի, թե՞ պարզապես միայն վերջին պահին է հստակ եղել, որ հնարավոր է հանդիպումը Պուտինի հետ:
Մյուս կողմից, օգոստոսին Սարգսյան-Պուտին հանդիպումները կարծես թե ունեն ավանդական բնույթ: Օրինակ, Սարգսյանն ու Պուտինը հանդիպեցին նաեւ նախորդ տարի օգոստոսին, եւ փաստորեն հենց այդ այցից հետո մեկ-երկու շաբաթ անց Հայաստանում տեղի ունեցավ վարչապետի պաշտոնանկությունը, եւ կառավարության ղեկավար նշանակվեց Կարեն Կարապետյանը:
Ի դեպ, հենց նախորդ տարի օգոստոսի այցի ընթացքում էր, որ Պուտինը հայտարարեց ԵՏՄ շնորհիվ Հայաստանի ՀՆԱ 10 տոկոս աճի մասին, գործնականում դրանով Սերժ Սարգսյանին մի կողմից ակնարկելով, որ Ռուսաստանից տնտեսական օժանդակության մասով որեւէ նոր եւ ավելի բան սպասել պետք չէ, մյուս կողմից տալով կառավարության ղեկավարի եւ ներքաղաքական նոր վերադասավորումների հարցում լիարժեք քարտ-բլանշ, հատկապես ՊՊԾ շուրջ հուլիսյան զարգացումներից հետո: