Գեղամյանը խիստ բարկացրել է Պուտինին
Լրագիր / Ազգային ժողովի պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանը հերթական էպիկական հոդվածն է գրել «Ռուսաստանի և Հայաստանի ռազմավարական դաշինքը դարերի համար է» խորագրով:
Հոդվածը հրապարակվել է Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցների ընդունումից հետո, միեւնույն ժամանակ՝ Հայաստանում «հակառուսական» ալիքի ֆոնին, երբ դժգոհություն է առաջացել Ադրբեջանին ռուսական զենքի նոր խմբաքանակի մատակարարման կապակցությամբ եւ առաջարկներ են հնչել պրո-ռուսական բլոկներից դուրս գալու վերաբերյալ:
Ըստ ամենայնի, Գեղամյանով Հայաստանի իշխանությունը փորձել է հանգստացնել Մոսկվային: Հիշվում է՝ ժամանակին Սերժ Սարգսյանը Գեղամյանին համեմատել էր դատարկ դհոլի հետ, եւ խիստ խորհրդանշական է, որ հենց Գեղամյանն է դարձել իշխանության ռուսական հավատարմության խողովակը:
Խորհրդանշական այն առումով, որ հայ-ռուսական հարաբերություն որպես այդպիսին չկա՝ դատարկություն է բոլոր առումներով, լավագույն դեպքում: Եվ հատկապես նորագույն ժամանակներում այդ հարաբերության վերաբերյալ ցանկացած խոսք դհոլի հնչյուն է, ուրիշ ոչինչ:
Բանն այն է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունը լիովին այլ հարթության մեջ է՝ խորքային ու բազմաշերտ, որը սակայն խնամքով լռության է մատնվում Մոսկվայում, իսկ Հայաստանում այն չի էլ գիտակցվում: Այստեղից էլ առաջանում է դատարկությունը, իսկ իրականում՝ վտանգավոր վակուումը, որը Հայաստանին պատճառում է շարունակական կորուստներ՝ մարդկային, տարածքային, նյութական: