Հոսքը ՌԴ մեծանում է. հայերը կձգեն գոտիները, բայց չեն վերադառնա
Լրագիր / Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցները հայ միգրանտների զանգվածային վերադարձի պատճառ չեն լինի: Lragir.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը:
Նա իր այս կանխատեսումը հիմնավորում է նրանով, որ և 2008-2009 թվականների համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ժամանակ, և 2014 թվականին, երբ ՌԴ նկատմամբ պատժամիջոցներ էին սահմանվել, աշխատանքային միգրանտների զանգվածային վերադարձ չարձանագրվեց: Դիտարկումները ցույց են տվել, որ ՌԴ աշխատանքի մեկնած հայաստանցիներն այդ դեպքում ավելի շուտ գերադասում են խնայել գումարները, բայց չեն վերադառնում:
«Մարդիկ նոր միջավայրում, երբ որ վիճակները վատանում է, գոտիները ձգելու սկբունքով են շարժվում: Մտածում են՝ ճգնաժամ է, այսօր սկսվել է, վաղը կավարտվի, դրա համար համաձայնվում են նույն գործն ավելի ցածր գնով անել, բայց հետ չեն գալիս: Քիչ հավանական է, որ հետ գան, ամեն դեպքում այդպես ակնառու հոսք չի եղել, եթե լիներ, մեր հետազոտությունները ցույց կտային: Ավելին, 2008-2009 թվականներին ավելի մեծ ճգնաժամ էր Ռուսաստանում, այն ժամանակ էլ վատատեսական սցենարներ կային, որ հայերը կարող են տասնյակ հազարներով վերադառնալ Հայաստան՝ հաշվի առնելով այդ երկրում կրճատվող աշխատետեղերը, նաև այն, որ այն ժամանակ Ռուսաստանում կոչ էր արվում, որ պետք է առաջին հերթին աշխատատեղերը տեղացիները զբաղեցնեին: Բայց վերադարձողների հոսք չնկատվեց», ասաց նա: