«Զգույշ եղիր` էս երկու օրը չսպանվես երեխայիդ հետ միասին». Զարուհի Հովհաննիսյանը՝ իրեն ուղղված սպառնալիքների ու նամակների մասին
Առավոտ / «Հյուման ռայթս հաուս» Երեւանը հրապարակել է 2017-ի կիսամյա զեկույցը, որտեղ նշված է, թե այս տարվա հունվարից հուլիս ամիսներին ինչ իրավախախտումներ եւ ճնշումներ են գործադրվել հանրային շահերի պաշտպանների նկատմամբ: Զեկույցում իրավապաշտպանների նկատմամբ անօրինականությունների, խուզարկումների, ահաբեկումների մասին օրինակներ են, թե ինչպես են Արթուր Սաքունցին ֆեյսբուքում սպառնում, «Սասնա ծռերի» գործով փաստաբաններին խուզարկում, Ինեսսա Պետրոսյանին ինչպես են փորձում ճնշել եւ այլն: Ըստ զեկույցի, «Սպառնալիքի կոչերը եւ հայհոյանքները պարբերական բնույթ են կրում նաև իրավապաշտպաններ Զարուհի Հովհաննիսյանի և Մամիկոն Հովսեփյանի (ինչպես և «Փինք Արմենիա»-ի այլ աշխատակիցների) հանդեպ, որոնք ատելության խոսք պարունակող տարաբնույթ անձնական նամակներ են ստանում ֆեյսբուք սոցիալական ցանցով»: Aravot.am-ի հետ զրույցում Զարուհի Հովհաննիսյանն ասաց, որ գրեթե ամեն շաբաթ ինքը ֆեյսբուքով ատելության խոսք պարունակող տարբեր տիպի նամակներ է ստանում «messenger»-ով, որը կապված է լինում իր մասնագիտական գործունեության հետ. «Դրանք լինում են թե արեւմտյան արժեքների դեմ տվայտվող անձինք, վերջացրած այն կանանց ամուսինները եւ շրջապատը, որոնք դիմում են մեզ եւ մենք աջակցություն ենք ցուցաբերում: Նամակները սպառնալիքներից սկսած մինչեւ տարրական անձնական կյանքին կպնող հայհոյանքներ են, այդ մակարդակի են: Անգամ ես մեկ-մեկ պահում եմ, որովհետեւ չգիտես, թե քեզ հետ ինչ կլինի, պահում եմ, որ հետո պարզ լինի, թե որտեղից ինչ է եկել: