Արտուշը ծանոթին բռնացրել է ընկերուհու հետ նույն անկողնում ու դաժան ծեծի է ենթարկել
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ ավարտվել է Արտուշ Շախկուլյանի գործի դատական քննությունը:
29-ամյա Արտուշ Շախկուլյանին մեղադրանք էր առաջադրվել տուժողի առողջությանը դիտավորությամբ ծանր վնաս հասցնելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112 հոդվածի 1-ին մասով:
Շախկուլյանը կալանքի տակ է 2016 թվականի հուլիսի 29-ից:
Ըստ դատական ակտի՝ 2016 թվականի հուլիսի 22-ին, ժամը 22-ի սահմաններում Արտուշն իր ընկերուհու՝ Լենայի (անունը փոխված է) հետ զբոսնել է Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի թաղապետարանի մոտ գտնվող այգում:
Այնտեղ Արտուշը պատահական հանդիպել է իր ծանոթ Համբարձումին, նրան հրավիրել է իր վարձակալած տուն՝ ժամանակ անցկացնելու:
Տանը Արտուշը, նրա ընկերուհի Լենան ու Համբարձումը միասին խմել են մոտ 1,5 լիտր օղի: Բայց հյուրընկալության ամբողջ ընթացքում Արտուշը զգացել է, որ Համբարձումը սիրահետում է Լենային:
Որոշ ժամանակ անց Լենան հայտարարել է, թե լավ չի զգում, ու գնացել է ննջասենյակ՝ քնելու:
Արտուշն էլ ասել է, թե օղին վերջացել է, գնում է խանութ՝ օղի գնելու: Սակայն կասկածները նրան հանգիստ չէին տալիս: Նա տնից դուրս է եկել, բայց խանութ չի գնացել, այլ մի քանի րոպե անց անսպասելի վերադարձել է տուն:
Տեսել է, որ Համբարձումը հյուրասենյակում չէ: Գնացել է ննջասենյակ ու տեսել է, որ Համբարձումը պառկել է Լենայի կողքին ու արձակում է վերնաշապիկի կոճակները:
Արտուշ Շախկուլյանը զայրացել ու Համբարձումին քաշելով դուրս է բերել բակ, հարցրել է, թե ի՞նչ էր անում իր ընկերուհու կողքին պառկած, ապտակել ու հայհոյել է, ինչին ի պատասխան Համբարձումը նույնպես հայհոյել է: Դրանից Արտուշն ավելի է ջղայնացել, ոտքերով ու ձեռքերով հարվածներ է հասցրել Համբարձումին, գցել է գետնին, այնքան է խփել, որ առաջացրել է թոքի սալջարդ, դեմքի շրջանի վնասվածքներ՝ նրա առողջությանը պատճառելով ծանր վնաս:
Այդ ամենից հետո Արտուշը պահանջել է, որ Համբարձումը հեռանա ու այլևս չերևա իրենց կողմերում:
Համբարձումը մի քանի քայլ հեռացել և ուժասպառ ընկել է: Մարդիկ շտապօգնություն են կանչել, Համբարձումը տեղափոխվել է հիվանդանոց, նրա կյանքը փրկվել է:
Առաջադրված մեղադրանքում Արտուշ Շախկուլյանը դատարանում իրեն մեղավոր չի ճանաչել: Նա հայտնել է, թե տուժողին ծեծել է իրեն հայհոյելու պատճառով, նրա առողջությանը ծանր վնաս չի պատճառել:
Շախկուլյանը հրաժարվել է դատարանում ցուցմունք տալուց:
Դատաքննության ընթացքում հնարավոր չի եղել ապահովել տուժող Համբարձումի ներկայությունը: Դատարանը բազմաթիվ որոշումներ է կայացրել տուժողին բերման ենթարկելու մասին, սակայն դատարանի որոշումներն ի կատար չեն ածվել, ոստիկանությունը պատասխանել է, թե Համբարձումի գտնվելու վայրն անհայտ է:
Նախաքննական ցուցմունքում տուժողը հայտնել է, թե Արտուշի տանը գնացել է ննջարան ու պառկել է Լենայի կողքին, որ քնի, բայց Արտուշը եկել, գոռգոռացել է, իրեն քաշելով դուրս է բերել ու հարվածներ է հասցրել ոտքերով և ձեռքերով: Նա իր հասցեին հայհոյանքներ է տվել, հետո էլ պահանջել է, որ ինքը հեռանա: Ինքն ուժասպառ քայլել է մոտ 100 մետր և ընկել է: Անծանոթ մարդիկ շտապօգնություն են կանչել, իրեն տեղափոխել են հիվանդանոց, որտեղ ինքը տեղեկացել է, որ Արտուշ Շախկուլյանի հարվածների հետևանքով «պայթել է» իր աջ թոքը:
Վկա Լենա Ի.-ն հայտնել է, թե Համբարձումին, ում ինքը որպես «Համո» գիտի, ճանաչել է մոտ մեկ տարի: Գիտի, որ Համոն Շահումյանում էր ապրում վարձով, ինքն այդ տանը մի անգամ Համոյի հետ սեռական հարաբերություն է ունեցել: Դա միակ անգամն է եղել, Արտուշը դրա մասին չի իմացել…
Դեպքի օրը ինքը տղաների հետ օղի է խմել Արտուշի վարձած տանը, որտեղ մոտ մեկ ամիս ապրում էր Արտուշի հետ: Իրեն վատ է զգացել, գնացել է քնելու: Արտուշը գնացել է խանութ, իսկ Համոն մնացել է սեղանի մոտ նստած:
Քնած ժամանակ ինքը զգացել է, որ ինչ-որ մեկը պառկել է իր կողքին, ենթադրել է, որ Արտուշը կլինի: Հետո քնել ու ոչ մի բան չի լսել:
Երբ արթնացել է, տանը միայն ինքն ու Արտուշն էին: Ինքը չի իմացել, որ Արտուշը ծեծել է Համոյին, որ շտապօգնությունը Համոյին տարել է հիվանդանոց: