«Ժամանակին Տեր-Պետրոսյանի կանչով եկա, հիմա ինչպե՞ս վեր կենամ գամ, ասեմ՝ տվեք ես ղեկավարեմ». գեներալ Տեր-Գրիգորյանց
«Առաջին լրատվական»-ի զրուցակիցն է 1992-1995 թթ. ՀՀ ՊՆ գլխավոր շտաբի պետ,1993 թ. պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար, Արցախյան պատերազմի հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը:
-Պարոն գեներալ, վերջին օրերին կրկին լարված է սահմանային դրությունը։ Ինչո՞վ եք բացատրում արցախա-ադրբեջանական շփման գծի միջադեպերը, այդ թվում՝ հուլիսի 4-ի ռազմական բախումները:
–Ճիշտ է, ապրում եմ Մոսկվայում, բայց ուշադրությամբ հետևում եմ այն ամենին, ինչ կատարվում է իմ հայրենիքում։ Ես հոգով ու սրտով իմ Հայաստանի, իմ հայրենիքի կողքին եմ։ 4 տարի զբաղվում էի բանակի ստեղծմամբ, կործանեցինք թշմանուն, ազատագրեցինք մեր հողը, թույլ չտվեցինք մեզ կործանել, թույլ չտվեցինք վերցնել Զանգեզուրը, հարձակվել Նախիջևանի կողմից։ Երևանի վրա՝ նենգ հակառակորդի այդ բոլոր մտադրությունները մենք չեզոքացրել ենք։ Բայց այսօր թշնամին անընդհատ խախտում է հրադադարը, որովհետև մենք չենք կարողանում ամենակարևոր բանն ապացուցել։ Խեղճ Նալբանդյանն աշխատում է, բայց չի կարողանում ապացուցել, որ դա հայկական հող է, իսկ որոշ տարածքներ Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ են, օրինակ, Շահումյանի շրջանը։ Ադրբեջանն ագրեսիվ երկիր է, պետք է անվտանգության խորհրդրում հարցը դրվեր՝ այն, որ անընդհատ խախտում են 1994 թվականի հրադադարի համաձայնագիրը։
Երկրորդ՝ ես «Ռեգնում»-ում կարդում եմ տիկին Զախարովայի հայտարարությունը, հարգելի Մարիա Զախարովան խելացի կին է, ներկայացնում է Ռուսաստանի արտգործանախարությունը, բայց զոհին ու ագրեսորին դնում է մի հարթակի վրա։ Չի ասում, որ Ադրբեջանն ագրեսոր է, չի կատարում Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները։ Ասում է՝ դադարեցրեք, մի կրակեք։ Բայց դուք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկիր եք, հասցեական ասեք՝ Ադրբեջան, դուք խախտում եք բոլոր պայմանավորվածությունները։ Բայց ոչ, այդպես չի ասում, ասում է՝ երկու կողմերին կոչ ենք անում դադարեցնել կրակը, արյունահեղությունը։ Այդ արյունահեղությունը հենց այն բանի հետևանք է, որ երկու կողմին մի հարթության վրա են դնում։ Ադրբեջանի ԶՈւ, ամբողջ պետությունն ագերսոր պետք է ճանաչել, իսկ մեր Արցախը, արցախցիները զոհ են։ Քանի որ Հայաստանը Արցախի անվտանգության երաշխավորն է՝ պետք է հարցը բարձրացնի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, պետք է պարոն Թրամփին նամակ գրվի ու ասվի՝ դուք Ադրբեջանին այսինչ առիթով շնորհավորում էիք, բայց այդ պետությունը «Իսլամական պետությանը» ոչնչով չի զիջում, անընդհատ ահաբեկչական գործունեություն է իրականացնում խաղաղ բնակչության նկատմամբ, որը ՄԱԿ-ի կանոնադրության համաձայն, հանրաքվեով արդեն 20 տարուց ավելի անկախ պետություն է հռչակել։