Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ սադրանք է պատրաստում ֆուտբոլի Եվրոլիգայի խաղարկության ժամանակ
Առաջին / Ադրբեջանը հերթական հակահայկական սադրանքն է նախաձեռնել, որը պատրատվում է օգտագործել ֆուտբոլի միջոցով: Այսօր տեղի են ունենալու Եվրոպա լիգայի խաղարկության որակավորման առաջին փուլի պատասխան հանդիպումները: Մասնավորապես, Բաքվում տեղի «Ինտերը» մրցելու է Սերբական «Մլադոստի» հետ: Ադրբեջանական ակումբը երեկ պաշտոնական նամակով դիմել է ՈՒԵՖԱ-ին, որպեսզի հանդիպումից առաջ տեղի ունենա սգո արարողություն հուլիսի 4-ին Ֆիզուլիի շրջանի Ալխանլու գյուղում զոհված Սահիբա Գուլիևայի և Զահրա Գուլիևայի հիշատակին։ Հանդիպումը տեղի է ունենալու «Դալգա Արենա» մարզադաշտում և կսկվի Երևանի ժամանակով 21-ին:
«Ինտեր» ակումբի նախագահ Ազեր Ալիևը կոչով դիմել է Եվրոպա լիգայի մասնակից բոլոր թիմերին՝ հորդորելով խաղադաշտ դուրս գալ սև թևկապներով, ինչպես նաև բոյկոտել հայկական թիմերի մասնակցությամբ հանդիպումները: «Հուսով եմ, որ ՈՒԵՖԱ-ն դրական պատասխան կտա, և «Դալգա Արենայում» կլինի սգո արարողություն, և ինչպես մեր, այնպես էլ սերբական թիմի ֆուտբոլիստներն ու մրցավարները կհարգեն հայ զինվորականների կողմից սպանված ամնեղ զոհերի հիշատակը: Եվրոպա լիգայի խաղարկությունը լավ առիթ է աշխարհին իրազեկելու հայերի ահաբեկչական գործողությունների մասին: Եվրոպայում բնակվող մեր հայրենակիցները ամեն ինչ կանեն Ադրբեջանի պատիվը բարձր պահելու համար: Վստահ եմ, որ եվրոպական մի շարք մարզադաշտերում տեղի կունենան ակցիաներ ըննդեմ ահաբեկչական Հայաստանի»,- ասել է Ալիևը:
Թեև «Ինտեր»-«Մլադոստ» հանդիպմանը մնացել է մի քանի ժամ, այդուհանդերձ ՈՒԵՖԱ-ն ադրբեջանական ակումբի նամակին որևէ կերպ չի արձագանքել: Ադրբեջանի մեկ այլ ներկայացուցիչ՝ «Զիրան», այսօր հյուրընկալվելու է Լյուքսեմբուրգի «Դիֆերդանժ» թիմին: Ըստ ադրբեջանական աղբյուրների՝ այս թիմը ևս պատրաստվում է յուրատեսակ ակցիա իրականացնել ի հիշատակ Ալխանլու գյուղում զոհվածների: Թե ինչպիսի ակցիա է իրականացնելու «Զիրան»՝ չի նշվում:
Նշենք, որ ՈՒԵՖԱ-ի կողմից արգելված է ֆուտբոլային հանդիպումների ժամանակ քաղաքական ակցիաների դրսևորումը: Արգելված են նաև քաղաքական ցուցապաստառները, որոնք սովորաբար մարզադաշտ են բերում ֆուտբոլասերները: Այս ամենն անտեսելով՝ ադրբեջանցիները Եվրոպա լիգայի խաղարկության ժամանակ պատրաստվում են Հայաստանի դեմ սադրանք իրականացնել: Տեղեկացնենք, որ հայկական թիմերից Երևանի «Փյունիկը» այսօր Եվրոպա լիգայի խաղարկության առաջին փուլի պատասխան հանդիպումն է անցկացնելու՝ Բրատիսլավայում մրցելով այս քաղաքի «Սլովան» թիմի հետ: Գյումրիի «Շիրակն» էլ խաղալու է Սլովենիայում՝ ուժերը չափելով «Գորիցայի» հետ: Վարզգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում Կապանի «Գանձասար-Կապանը» կխաղա Մոնտենեգրոյի «Մլադոստ» թիմի հետ:
Դժվար թե «Ինտեր» ակումբի նախագահի կոչին արձագանքեն Եվրոպական թիմերը և խաղադաշտ դուրս գան սև թևկապներով: Ամեն դեպքում, եթե երևանյան հանդիպման ժամանակ սադրանքի հավանականությունը 0-ական է, ապա մեր մյուս երկու թիմերի մասնակցությամբ արտագնա մրցավեճերին հնարավոր է՝ տեղի ունենան հակահայկական ակցիաներ: Մասնավորապես, գործնականում անհնար է արգելափակել Եվրոպայում բնակվող ադրբեջանցիների մուտքը մարզադաշտեր, որտեղ ելույթ են ունենալու Գյումրիի «Շիրակն» ու Երևանի «Փյունիկը»:
Ֆուտբոլի միջոցով եվրոպական հանրությանը ինչ-որ բան ապացուցելը ոչ այլ ինչ է, քան տկարություն: Ինչ խոսք, «Ինտերի» ֆուտբոլիստները, ի հիշատակ զոհերի, կարող են խաղադաշտ դուրս գալ սև թևկապներով, բայց չի կարելի մրցակից թիմերին, ինչպես նաև մրցավարական բրիգադին, բառի բուն իմաստով, պարտադրել հանդիպումից առաջ սգալ սեփական վիշտը: Կոռեկտ չէ նաև մյուս թիմերին հորդորել ֆուտբոլային տոնը վերածել վշտի կամ բոյկոտել հայկական թիմերի մասնակցությամբ հանդիպումները:
Ադրբեջանը հերթական հակահայկական սադրանքն է նախաձեռնել, որը պատրատվում է օգտագործել ֆուտբոլի միջոցով: Այսօր տեղի են ունենալու Եվրոպա լիգայի խաղարկության որակավորման առաջին փուլի պատասխան հանդիպումները: Մասնավորապես, Բաքվում տեղի «Ինտերը» մրցելու է Սերբական «Մլադոստի» հետ: Ադրբեջանական ակումբը երեկ պաշտոնական նամակով դիմել է ՈՒԵՖԱ-ին, որպեսզի հանդիպումից առաջ տեղի ունենա սգո արարողություն հուլիսի 4-ին Ֆիզուլիի շրջանի Ալխանլու գյուղում զոհված Սահիբա Գուլիևայի և Զահրա Գուլիևայի հիշատակին։ Հանդիպումը տեղի է ունենալու «Դալգա Արենա» մարզադաշտում և կսկվի Երևանի ժամանակով 21-ին: «Ինտեր» ակումբի նախագահ Ազեր Ալիևը կոչով դիմել է Եվրոպա լիգայի մասնակից բոլոր թիմերին՝ հորդորելով խաղադաշտ դուրս գալ սև թևկապներով, ինչպես նաև բոյկոտել հայկական թիմերի մասնակցությամբ հանդիպումները: «Հուսով եմ, որ ՈՒԵՖԱ-ն դրական պատասխան կտա, և «Դալգա Արենայում» կլինի սգո արարողություն, և ինչպես մեր, այնպես էլ սերբական թիմի ֆուտբոլիստներն ու մրցավարները կհարգեն հայ զինվորականների կողմից սպանված ամնեղ զոհերի հիշատակը: Եվրոպա լիգայի խաղարկությունը լավ առիթ է աշխարհին իրազեկելու հայերի ահաբեկչական գործողությունների մասին: Եվրոպայում բնակվող մեր հայրենակիցները ամեն ինչ կանեն Ադրբեջանի պատիվը բարձր պահելու համար: Վստահ եմ, որ եվրոպական մի շարք մարզադաշտերում տեղի կունենան ակցիաներ ըննդեմ ահաբեկչական Հայաստանի»,- ասել է Ալիևը: Թեև «Ինտեր»-«Մլադոստ» հանդիպմանը մնացել է մի քանի ժամ, այդուհանդերձ ՈՒԵՖԱ-ն ադրբեջանական ակումբի նամակին որևէ կերպ չի արձագանքել: Ադրբեջանի մեկ այլ ներկայացուցիչ՝ «Զիրան», այսօր հյուրընկալվելու է Լյուքսեմբուրգի «Դիֆերդանժ» թիմին: Ըստ ադրբեջանական աղբյուրների՝ այս թիմը ևս պատրաստվում է յուրատեսակ ակցիա իրականացնել ի հիշատակ Ալխանլու գյուղում զոհվածների: Թե ինչպիսի ակցիա է իրականացնելու «Զիրան»՝ չի նշվում: Նշենք, որ ՈՒԵՖԱ-ի կողմից արգելված է ֆուտբոլային հանդիպումների ժամանակ քաղաքական ակցիաների դրսևորումը: Արգելված են նաև քաղաքական ցուցապաստառները, որոնք սովորաբար մարզադաշտ են բերում ֆուտբոլասերները: Այս ամենն անտեսելով՝ ադրբեջանցիները Եվրոպա լիգայի խաղարկության ժամանակ պատրաստվում են Հայաստանի դեմ սադրանք իրականացնել: Տեղեկացնենք, որ հայկական թիմերից Երևանի «Փյունիկը» այսօր Եվրոպա լիգայի խաղարկության առաջին փուլի պատասխան հանդիպումն է անցկացնելու՝ Բրատիսլավայում մրցելով այս քաղաքի «Սլովան» թիմի հետ: Գյումրիի «Շիրակն» էլ խաղալու է Սլովենիայում՝ ուժերը չափելով «Գորիցայի» հետ: Վարզգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում Կապանի «Գանձասար-Կապանը» կխաղա Մոնտենեգրոյի «Մլադոստ» թիմի հետ: Դժվար թե «Ինտեր» ակումբի նախագահի կոչին արձագանքեն Եվրոպական թիմերը և խաղադաշտ դուրս գան սև թևկապներով: Ամեն դեպքում, եթե երևանյան հանդիպման ժամանակ սադրանքի հավանականությունը 0-ական է, ապա մեր մյուս երկու թիմերի մասնակցությամբ արտագնա մրցավեճերին հնարավոր է՝ տեղի ունենան հակահայկական ակցիաներ: Մասնավորապես, գործնականում անհնար է արգելափակել Եվրոպայում բնակվող ադրբեջանցիների մուտքը մարզադաշտեր, որտեղ ելույթ են ունենալու Գյումրիի «Շիրակն» ու Երևանի «Փյունիկը»: Ֆուտբոլի միջոցով եվրոպական հանրությանը ինչ-որ բան ապացուցելը ոչ այլ ինչ է, քան տկարություն: Ինչ խոսք, «Ինտերի» ֆուտբոլիստները, ի հիշատակ զոհերի, կարող են խաղադաշտ դուրս գալ սև թևկապներով, բայց չի կարելի մրցակից թիմերին, ինչպես նաև մրցավարական բրիգադին, բառի բուն իմաստով, պարտադրել հանդիպումից առաջ սգալ սեփական վիշտը: Կոռեկտ չէ նաև մյուս թիմերին հորդորել ֆուտբոլային տոնը վերածել վշտի կամ բոյկոտել հայկական թիմերի մասնակցությամբ հանդիպումները: