Որ դեպքում կհեռանա Սարգսյանը
Առաջին / Խորհրդարանի ընտրության քարոզարշավի ընթացքում Արցախում ունեցած հայտնի ելույթում Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, թե երբեք չի պլանավորել իր վաղվա օրը, սակայն միշտ եղել է այնտեղ, որտեղ ամենից շատ է եղել անվտանգության անհրաժեշտությունը: Շատերն են դա ընկալել և մինչ այժմ ընկալում որպես իշխանության մեջ մնալու հայտ, որը ամենևին պատահականորեն չէ, որ հնչել է Հայաստանի խորհրդարանի ընտրության քարոզարշավի վերջին օրերին, առավել ևս, երբ զուգահեռ հայտարարվում էր Հայաստանում Կարեն Կարապետյանի այսպես ասած քաղաքական բազայի՝ ներդրողնների ակումբի ստեղծման մասին: Կասկած չկա, որ ցանկացած մեկը իշխանության համար պայքարում հանդես է եկել, հանդես է գալիս և հանդես է գալու պետականապաշտ կոչերով, հայրենասիրական մղումներով և հիմնավորումներով: Ոչ ոք չի խոստովանելու, որ իշխանության հարցը կարող է լինել ընդամենը սեփականության անձեռնամխելիության, անվտանգության երաշխիքների հարց, և եթե այդ ամենը լինի, ապա իշխանությունը կարող է և չլինել այդքան գրավիչ: Առավել ևս, որ մեծ հաշվով Հայաստանի իշխանությունը ոչ միայն գրավիչ է լոկ առերևույթ, այլ գործնականում պարզապես դատավճիռ է, հատկապես ներկայիս փոթորկվող աշխարհում, երբ Հայաստանի իշխանությունից ոչինչ կախված չէ, և երբ աչքի առաջ կարող են կարճ ժամանակում գահավիժել համակարգեր, պաշտոնյաներ, վարչակարգեր, որոնք ընդամենը կարճ ժամանակ առաջ առնվազն պակաս ամուր և հաստատուն չէին թվում, քան Հայաստանի իշխանությունը: Այդ պարագայում իշխանությունից հեռու լինելը դառնում է նույնիսկ երազանք, սակայն այստեղ գալիս է մի հարց՝ իշխանության մեջ եղած ժամանակի հարցը, որը բխում է իշխանության բնույթից: