Քոչարյանի մերկացնող հայտարարությունը
Լրագիր / Հայաստանն անվտանգության հարցերում հույսն առաջին հերթին պետք է դնի իր վրա, Ռուսաստանը մեր դաշնակիցն է, բայց պետք չէ ունենալ ավելորդ սպասումներ, որովհետեւ ավելորդ սպասելիքները կարող են բերել այլ պատկերի, ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը Ադրբեջանին Ռուսաստանի սպառազինության մատակարարման վերաբերյալ լրագրողների հարցին:
Շավարշ Քոչարյանի հայտարարությունը կարող էր դիտվել անսպասելի, եթե Ռուսաստանից սպասելիքների խնդրին մի քանի ամիս առաջ անդրադարձած չլիներ Սերժ Սարգսյանը՝ Դիմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում: Նա նշել էր, թե հայաստանցիները սպասում են, որ վտանգի պահին Ռուսաստանն անմիջապես պետք է հասնի օգնության՝ «բայց երազելն ինչպես ասում են վնաս չէ»:
Այդ խոսքի ֆոնին, Շավարշ Քոչարյանի հայտարարությունը սովորական արձանագրում է: Բայց անկասկած ճշգրիտ, ռացիոնալ, իրատես եւ կարեւորը՝ առողջ արձանագրում:
Այդուհանդերձ, այստեղ կա մի քանի հանգամանք: Օրինակ, ճշգրտման կարիք ունի, թե որն է «ավելորդ սպասելիքը» Ռուսաստանից: Ի վերջո, երբ խոսքը Մոսկվայի գործողությունների մասին է, այդ թվում Ադրբեջանի հետ հարաբերության, ապա այստեղ Հայաստանի հանրության սպասելիքը կարծես թե ընդամենը դաշնակցային իրողությունից բխող պարտավորության եւ տրամաբանության ու նաեւ դաշնակցային բարոյականության շրջանակում է: Դա ավելո՞րդ է: