Կարեն Կարապետյանն ու Սերժ Սարգսյանը ձեռնոց նետեցին միմյանց
Առաջին / Կառավարության հունիսի 29-ի նիստը վարել է Սերժ Սարգսյանը: Այդ երևույթը նոր կամ բացառիկ չէ, քանի որ նոր կառավարության ձևավորման կամ կառավարության ծրագրի հաստատման պարագայում Սերժ Սարգսյանն է, այսպես ասած, տալիս մեկնարկը:
Միաժամանակ, սակայն, հասկանալի է, որ ներիշխանական ներկայիս իրողությունների և 2018 թվականին նախագահի պաշտոնաթողության ու կառավարման մոդելի արդեն լիարժեք փոփոխության ֆոնին Սարգսյանի մասնակցությունը կառավարության նիստին ստանում է առանձնահատուկ բնույթ: Ըստ այդմ, առանձնահատուկ ուշադրության են արժանանում այդ մասնակցության ընթացքում հնչած շեշտադրումները:
Սարգսյանի ելույթը պարունակել է մի քանի ուշագրավ ակնարկ: Նախ՝ նա խոսելով քաղաքական թիմի շրջանակի մասին՝ դրանում ընդգծել է գործադիրն ու օրենսդիրը, ինչպես նաև ՏԻՄ համակարգը՝ այդպիսով գուցե ակնարկելով վարչապետին, թե ինչ մասշտաբի մրցասպարեզի հետ գործ ունի 2018-ի դիմակայության խնդրում: Սարգսյանը գործնականում փորձել է թերևս դրանով ընդգծել իր «տիրապետության» սահմանը: Այդ համատեքստում է թերևս եղել նաև ակնարկը, որ պատրաստ են գործակցել այլ քաղաքական ուժերի հետ՝ պայմանով, որ նրանք չեն անցնում քաղաքավարության և բարեկրթության նորմը: