Հայկական զորքերը կարող են առաջ գնալ և զրկել Ադրբեջանին արտահանելու հնարավորությունից
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գլխավոր խնդիրն այսօր Ղարաբաղյան հակամարտության վերսկսումը կամ նոր ռազմական բախումները կանխելն է, բայց ընդհանուր առմամբ մեծ ակնկալիքներ չարժի ունենալ միջնորդների տարածաշրջանային այցելությունից, «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում մեկնաբանեց «Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Արա Պապյանը:
«Համանախագահները փորձում են էսկալացիան կանխել, փորձում են այնպես անել, որ ապրիլյան իրադարձությունները չկրկնվեն, որովհետև տարածաշրջանն այսօր շատ հեղհեղուկ և վտանգավոր վիճակում է: Մենք տեսանք ահաբեկչական հարձակումները Իրանում, որոնք պատահական չէին, զարգացումները Կատարի շուրջ և այլն: Ցանկացած կայծ կարող է հանգեցնել ռեգիոնալ մեծ պատերազմի, ուստի միջնորդները փորձում են դրանից խուսափել»,- նշեց Արա Պապյանը:
Այս պայմաններում Ադրբեջանը փորձում է շանտաժի ենթարկել Մինսկի խմբին պատերազմի սպառնալիքով՝ պահանջելով կատարել իր պայմանները, այլապես պատերազմ կհրահրի:
Այս համատեքստում,- ասում է Արա Պապյանը,- Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հայտարարությունը, թե հիմնախնդրի կարգավորման՝ ներկայումս բանակցային սեղանին դրված փաստաթուղթը քննարկվել է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ՝ Սանկտ Պետերբուրգում 2016 թ. հունիսին կայացած հանդիպման ժամանակ, նշանակում է, որ Ադրբեջանի պատկերացրած լուծումը պիտի լինի Կազանի փաստաթղթի ոգով: Այլ կերպ ասած՝ ադրբեջանցիները պահանջում են նախկին ԼՂԻՄ-ին հարակից 7 շրջանները: