Ինչ է լինելու, եթե Ալիևը չկրակի
Հայելի / ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները վաղը կժամանեն Երևան՝ հանդիպելու Հայաստանի իշխանությունների հետ: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան, մանրամասնելով՝ այցի նպատակն է՝ հստակեցնել իրավիճակը հակամարտության գոտում: Համանախագահները կլինեն նաև Ղարաբաղում, մեկ շաբաթ անց էլ կմեկնեն Բաքու, իսկ այցի ավարտին հանդես կգան արդյունքների մասին ավանդական հայտարարությամբ:
«Ավելի վաղ ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն՝ հունիսի 10-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կլինեն Հայաստանում, որտեղ նրանք հանդիպում կունենան երկրի նախագահի, արտգործնախարարի և պաշտպանության նախարարի հետ: Նրանք մտադիր են հստակեցնել հակամարտության գոտում իրավիճակը, նախատեսվում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման ակտուալ հարցերի քննարկում, այդ թվում՝ հաշվի առնելով ապրիլի վերջին Մոսկվայում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Հայաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը»,- ասել է Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ուշագրավ հայտարարություն արեց` նշելով, թե ղարաբաղյան խնդրի շուրջ բանակցություններում ընդհանուր սկզբունքները համաձայնեցված են, սակայն, փոխհամաձայնություն չկա «մանր, բայց շատ կարևոր և զգայուն դետալների» շուրջ:
Բացի այդ, նա որոշ մանրամասներ հայտնեց բանակցային գործընթացից․ – «Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման շուրջ պայմանավորվածությունները՝ տարբեր ձևաչափերով, բազմիցս շատ մոտ էին հանգուցալուծմանը, բայց առաջանում էր անվստահության բնազդ մեկ մի կողմի, մեկ՝ մյուս կողմի մոտ․․․ Սակայն պետք է շարունակել աշխատանքները»:
Լավրովը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ կողմերը չեն կարողանում համաձայնեցնել հանգուցալուծման հասնելու ճանապարհը: «Կա սկզբունքների մի փաթեթ, որոնք, ընդհանուր առմամբ բոլորի կողմից համաձայնեցված են, սակայն սատանան դետալների մեջ է՝ ինչպես շարժվել առաջ դեպի այդ հանգուցալուծումը, ինչ ճանապարհով: Դրանք արտաքուստ մանր դետալներ են, սակայն շատ բարդ, զգայուն, այդ թվում նաև՝ ներքաղաքական զարգացումների առումով զգայուն», – ասել է Լավրովը:
Ի դեպ, նա նաև ակնարկել է, որ կարող են փոխվել ամերիկացի և ֆրանսիացի համանախագահները. «ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նոր նախագահները պետք է նշանակեն նոր համանախագահների, և պետք է միասին մտածենք, թե ինչպես հաղթահարել դեռ չհամաձայնեցված՝ արտաքուստ մանր, սակայն շատ կարևոր հարցերը»:
Ի դեպ, հիշեցնենք նաև, որ մարտին ադրբեջանական APA լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նույնպես Լավրովը ընդգծել էր, թե համաձայնեցված են ընդհանուր սկզբունքները, սակայն մնում են որոշ դետալներ, որոնք բարդ են: «Կողմերը հիմնականում չհերքելով հենքը՝ տարբեր կերպ են պատկերացնում կարգավորման բաղադրիչները կյանքի կոչելու հերթականությունը», – ասել էր Սերգեյ Լավրովը: