Կիբեռհանցագործության դեմ պայքարը չափազանց կարևոր և արդիական հանձնառություն է. Հրայր Կամենդատյան
Կիբեռհանցագործության դեմ պայքարը չափազանց կարևոր և արդիական հանձնառություն է 2/ 87 և սոցիալական քաղաքականության անքակտելի մասն է ։ Թվայնացման դարաշրջանում քաղաքացիների կիբեռանվտանգությունը հավասարազոր է ֆիզիկական անվտանգությանը։
Այս նպատակին հասնելու համար սովորաբար անհրաժեշտ է կենտրոնանալ մի քանի առանցքային ուղղությունների վրա.
1. Օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ
1.1. Օրենսդրության արդիականացում. Կիբեռհանցագործությունների սահմանումների և պատժաչափերի համապատասխանեցում միջազգային չափանիշներին (օրինակ՝ Բուդապեշտի կոնվենցիա)։
1.2. Մասնագիտացված ստորաբաժանումներ. Ուժեղացնել կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի ոստիկանական և անվտանգային կառույցները։
2. Կրթություն և իրազեկում
2.1.Մեդիագիտակցություն. Քաղաքացիներին սովորեցնել «թվային հիգիենայի» կանոնները (երկփուլանի վավերացում, զգուշավորություն ֆիշինգային հղումներից)։
2.2. Թիրախային խմբեր. Հատուկ ծրագրեր երեխաների և տարեցների համար, ովքեր առավել խոցելի են առցանց տիրույթում։
3. Տեխնիկական պաշտպանվածություն
3.1. Կրիտիկական ենթակառուցվածքներ. Պետական և ռազմավարական նշանակության համակարգերի (բանկեր, էներգետիկա, կապ) պաշտպանության ուժեղացում։
3.2. Արագ արձագանքման թիմեր (CERT). Միջադեպերին արագ արձագանքող կենտրոնների հզորացում։
Կարևոր է. Կիբեռհանցագործությունները չունեն սահմաններ, ուստի միջազգային համագործակցությունը և տեղեկատվության փոխանակումը այլ երկրների հետ հաջողության գրավականն են։