Ո՞վ կներկայացնի Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2026»-ին. ամենից հաճախ շոշափվող անունները
Թեև «Եվրատեսիլին» դեռ ամիսներ կան, մրցույթի երկրպագուները վաղուց սկսել են համացանցում շրջանառել վարկածներ՝ փորձելով ենթադրել, թե ով պետք է լինի Հայաստանի հաջորդ «դեսպանը» համաեվրոպական հեղինակավոր մրցույթում:
Հանրային հեռուստաընկերությունը նախորդ տարի մեր ներկայացուցչին ընտրեց «Դեպի Եվրատեսիլ» մրցույթի միջոցով: Այս տարի դեռևս հայտարարված չէ այն ձևաչափը, որով ընտրվելու է Հայաստանի պատվիրակը, բայց մեր աչքից չեն վրիպել երկրպագուների կողմից առաջարկվող որոշ վարկածներ, որոնք շրջանառվում են դեռ անցած տարվանից:
Սիմոն
IMG_7207.jpeg (113 KB)
Երգիչ Սիմոնը, ով նաև փայլուն պարող է, մրցույթին հավակնում էր մասնակցել դեռևս նախորդ տարվանից: «Դեպի Եվրատեսիլ»-ում Սիմոնը հանդիսատեսին գրավեց իր ակտիվ բեմական ելույթով, սակայն զբաղեցրեց երկրորդ հորիզոնականը. հաղթող ճանաչվեց Պարգը, ով դարձավ մրցույթի՝ նախորդ տարվա հայ դեսպանը:
Այնուամենայնիվ, շատերը կարծում են, որ Սիմոնը մրցույթին համապատասխան արտիստ է, և նրա «եվրատեսիլյան ժամը» դեռևս առջևում է:
Աթենա Մանուկյան
IMG_7198.jpeg (250 KB)
Աթենա Մանուկյանի անունը սկսեց շրջանառվել արդեն անցած տարի: Ֆան-ֆորումներում լուրեր տարածվեցին, թե հունահայ երգչուհին է դառնալու Հայաստանի հաջորդ դեսպանը մրցույթում: Աթենան անձամբ ոչ մի մեկնաբանություն չի տվել թեմայի շուրջ, սակայն իր էջում կիսվում էր երկրպագուների կանխատեսումներով:
Հավելենք, որ Աթենան ոչ միայն նախորդ տարի էր մասնակցել «Դեպի Եվրատեսիլ»-ին, այլև դարձել էր 2020 թ-ի մրցույթի հաղթողը, սակայն Covid 19-ի պատճառով մրցույթն այդ տարի ընթացավ այլ ձևաչափով և երգչուհին, ինչպես նաև մյուս երկրների ներկայացուցիչները, չկարողացավ ներկայանալ եվրատեսիլյան բեմում:
Բրյունետ
IMG_7205.jpeg (120 KB)
Բրյունետը Հայաստանը ներկայացրել է 2023 թ-ին՝ Future Lover երգով: Երգչուհին զբաղեցրել է 14-րդ հորիզոնականը, սակայն երկրպագուները հաճախ են գրում այն մասին, որ նրա ելույթը թերագնահատված էր: Եվ հաշվի առնելով երգչուհու նոր հիթերը՝ շատերը ցանկություն են հայտնում կրկին տեսնել նրան՝ որպես «Եվրատեսիլ»-ում Հայաստոնի ներկայացուցիչ:
Մալենա
IMG_7206.jpeg (164 KB)
«Մանկական Եվրատեսիլ 2021»-ի հայաստանյան ներկայացուցիչն ու հաղթողը մրցույթի ֆավորիտներից է: Մալենան 19 տարեկան է, և երկրպագուները նրան ցանկանում են տեսնել նաև մեծերի մրցույթում:
Պատրիկ Ֆիորի
IMG_7210.jpeg (168 KB)
Մրցույթում ֆրանսահայ երգչի հնարավոր մասնակցության մասին սկսեցին խոսել նախորդ տարի՝ նրա հարցազրույցից հետո:
France 2 հեռուստաալիքի «Quelle époque!» հաղորդման ուղիղ եթերում հաղորդավարուհի Լեա Սալամեի և ստուդիայի հյուրերի հետ զրույցի ընթացքում Ֆիորին պատմել է Կորսիկային նվիրված իր նոր՝ Corsu Mezu Mezu 3 ալբոմի մասին։ Սակայն խոսակցությունն անմիջապես անցել է մեկ այլ կարևոր թեմայի՝ երգչի հայկական ծագմանը։
Պատասխանելով Բիոլեի կատակին այն մասին, որ նա «հազվադեպ է բաց թողնում Հայաստանը հիշատակելու հնարավորությունը», արտիստը անսպասելի հայտարարություն է արել.
«2027 թվականին ես Հայաստանը կներկայացնեմ «Եվրատեսիլ» մրցույթում։ Սկզբունքորեն, ամեն ինչ արդեն սկսվել է»։
Սյուզաննա Մելքոնյան
IMG_7208.jpeg (127 KB)
Հզոր ձայնով երգչուհին, ով հաղթել է միջազգային մի շարք մրցույթներում, վաղուց գրավել է հայ հանդիսատեսի սրտերը: Գուցե հաջորդը «Եվրատեսի՞լ»-ն է:
Երկրպագուները հաճախ են շոշափում նաև մրցույթի նախորդ մասնակիցներից Սիրուշոյի և Իվետա Մուկուչյանի անունները:
Այլ խոսակցություններ.
Վիզուալ շոուի առումով լուրեր են շրջանառվում, որ Հայաստանն այս տարի վարձել է առաջատար եվրոպացի ռեժիսորի՝ բարձր տեխնոլոգիաների՝ AR-ի վրա շեշտը դնելու համար։
Ոմանք կարծում են՝ այս տարի կունենանք արագ տեմպով երգ՝ հայկական ժողովրդական գործիքներով և բարձրորակ գործիքավորմամբ։
Սակայն հավելենք, որ բոլոր նշված անունները, պարզապես, համացանցային տարբեր քննարկումներից վերցված վարկածներ են, պաշտոնապես մեր մասնակցի անունը կհայտարարի Հանրային հեռուստաընկերությունը: Ի դեպ, հաշվի առնելով նախորդ տարիների փորձը՝ չի բացառվում, որ մեր պատվիրակը լինի բոլորովին նոր արտիստ, որի անունը, գուցե, նույնիսկ չի քննարկվում:
«Եվրատեսիլ 2026»-ն անցկացվելու է Վիեննայում՝ մայիսի 12-ին, 14-ին և 16-ին: