Տարեցների համար անվճար տրանսպորտը լուծում է մի քանի խնդիր. Հրայր Կամենդատյան
Անվճար հանրային տրանսպորտ տարեցների համար։ Ինչպես խոստացել էի, ես ամեն օր սոցիալական մեր 87 կետանոց ծրագրի մեկ կետ հանրայնացնելու եմ։
Երևանում հանրային տրանսպորտը տարեցների համար անվճար դարձնելու գաղափարը շատ կարևոր և արդիական սոցիալական հարց է: Սա ոչ միայն ֆինանսական աջակցություն է, այլև հարգանքի տուրք և քաղաքային կյանքին նրանց լիարժեք մասնակցությունն ապահովելու միջոց: 2025 թվականին
նոր տրանսպորտային համակարգի ներդրումից ամիսներ անց ակնհայտ դարձավ, որ այն շահութաբեր չէ և հհ պետական բյուջեից շարունակվելու է դոտացիան ։ Ելնելով իրավիճակի օբյեկտիվ գնհատականից , մենք առաջարկում ենք տարեցների համար հանրային տրանսպորտի դարձնել անվճար։
Ինչո՞ւ է դա կարևոր։
Տարեցների համար անվճար տրանսպորտը լուծում է մի քանի խնդիր.
* Սոցիալական ներառականություն. Տարեցները հնարավորություն են ստանում ավելի հաճախ այցելել մշակութային կենտրոններ, այգիներ կամ տեսակցել հարազատներին:
* Առողջապահություն. Հեշտանում է հասանելիությունը բժշկական հաստատություններին:
* Ֆինանսական թեթևացում. Թոշակի պայմաններում տրանսպորտի ծախսի կրճատումը զգալի օգնություն է:
Ինչպե՞ս է դա աշխատելու գործնականում՞։
Որպեսզի տարեց քաղաքացին կարողանա օգտվել այս իրավունքից, սովորաբար անհրաժեշտ է.
* Ունենալ տրանսպորտային քարտ (միասնական տոմսային համակարգի մաս):
* Քարտը վավերացնելիս համակարգը ավտոմատ նույնականացնում է արտոնությունը՝ հիմնվելով անձնագրային տվյալների վրա:
Սա նախաձեռնություն է , որով տարեցների համար
Կանխում ենք աղքատացումը. Թոշակի զգալի մասը չի գնա տրանսպորտի ծախսին , այլ կծառայի դեղորայքին և սննդին։
Բարոյական պատասխանատվություն. Մենք թույլ չենք տա, որ մարդն իր ծերության տարիներին ստիպված լինի սոված մնալ ՝ տրանսպորտի օգտվելու պատճառով։
Համայնքային համերաշխություն. Համայնքը պետք է ոչ թե պարզապես տոմս վաճառի և գումար հավաքի, այլ թիկունք կանգնի իր ավագ սերնդին։
Ի՞նչ եք կարծում Դուք։ Արդյո՞ք սա այն լուծումն է, որին սպասում են մեր տարեցները։ Տարածե՛ք գրառումը, եթե համամիտ եք, և գրե՛ք Ձեր դիտարկումները։
Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնյաներ մոտ եկեք, զրուցենք։