Հայաստանում կխստացվի վարորդական իրավունքից զրկելու գործընթացը
Տրանսպորտային միջոց վարելու սահմանափակումների առկայության դեպքում տեղեկատվությունը «Արմեդ» համակարգից ավտոմատ կերպով կփոխանցվի ՆԳՆ էլեկտրոնային ռեգիստր, ինչը հիմք կհանդիսանա վարորդական իրավունքի դադարեցման համար։ Այս մասին փետրվարի 10-ին խորհրդարանի հերթական նիստում «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ հայտարարել է Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը։
Նա հիշեցրել է, որ ներկայումս վարորդական իրավունքի գործողության դադարեցումն իրականացվում է մի շարք հիմքերի առկայության դեպքում՝ տիրոջ մահվան, անձին անգործունակ ճանաչելու, ավտոմեքենա վարելու իրավունքից զրկելու մասին դատական ակտի ուժի մեջ մտնելու, ինչպես նաև համապատասխան բժշկական մարմնի տրամադրած եզրակացության հիման վրա նրա թմրամոլության և հոգեկան անկայուն վիճակի դեպքում։
Ղազարյանը հավելել է, որ օրինագծով առաջարկվում է բժշկական մարմնի եզրակացությունը փոխարինել էլեկտրոնային տեղեկատվությամբ, որը կտրամադրվի Առողջապահության նախարարության կողմից։ Նա հայտնել է, որ վերջին չորս տարիների ընթացքում այս խախտման հիմքով 2370 վարորդ զրկվել է իրավունքից։
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանն իր հերթին կոչ է արելմշակել ավելի խիստ պատժամիջոցներ՝ ղեկին հեռախոսով խոսելու, ինչպես նաև երեխաներին տեղափոխելիս հատուկ նստատեղերի (մանկական աթոռակների) բացակայության համար։