«Մեր Ձևով»․ իրատեսական ծրագիր՝ չափելի արդյունքներով
Սամվել Կարապետյանի ներկայացրած տնտեսական ծրագիրը հիմնված է պարզ, հասկանալի և իրատեսական մոտեցումների վրա՝ միտված երկրի սոցիալ-տնտեսական իրական փոփոխությանը։ Ծրագրի առանցքում հինգ հստակ դրույթներ են՝ 300 հազար նոր աշխատատեղերի ստեղծում, հատկապես մարզերում, փոքր բիզնեսի համար զրո տոկոս հարկային բեռ, դեղորայքի գների նվազեցում առնվազն 20 տոկոսով, գյուղերում բերքի երաշխավորված մթերում և պետական աջակցությամբ 20 հազար մատչելի բնակարանի կառուցում։ Այս առաջարկները ձևակերպված են ոչ թե որպես ընդհանուր ցանկություններ, այլ որպես գործնական քայլերի ամբողջություն, որոնք նպատակ ունեն նվազեցնել աղքատությունը, բարձրացնել զբաղվածությունը և կանգնեցնել արտագաղթը։
«Մեր Ձևով» շարժման գործունեությունը արդեն ստանում է կոնկրետ կազմակերպական ձև։ Շենգավիթ վարչական շրջանում շարժման անդամները բացել են միանգամից երեք տարածքային գրասենյակներ՝ փաստելով, որ ծրագիրը ներկայացվում է ոչ միայն խոսքով, այլ նաև տեղերում կառուցվող աշխատանքով։ Շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը իր ելույթում ընդգծել է, որ տարիներ առաջ իշխանության եկած ղեկավարը բազմաթիվ խոստումներ է տվել, սակայն դրանք չեն իրականացվել։ Նրա խոսքով՝ աղքատությունը հարևան երկրներում զգալիորեն նվազել է, մինչդեռ Հայաստանում իշխանությունները շարունակ խոստումներ են տալիս՝ առանց արդյունքի։
Կարապետյանը նշել է, որ գործող իշխանությունների վարած քաղաքականության հետևանքով յուրաքանչյուր ընտանիքի ուսերին դրված պարտքի բեռը տարեցտարի ավելանում է։ Նրա ներկայացմամբ՝ վերջին տարիներին վերցված վարկերի ծավալը համադրելի է Հայաստանի անկախության առաջին տասնվեց տարիների ընթացքում կուտակված պարտքի հետ, ինչը, ըստ նրա, խոսում է ոչ արդյունավետ կառավարման մասին։ Նա ընդգծել է, որ նույն միջոցներով հնարավոր էր ապահովել տասնյակ հազարավոր նոր աշխատատեղեր և իրական տնտեսական աճ։
Սամվել Կարապետյանի տնտեսական ծրագրի կարևոր առանցքներից մեկը հարկային քաղաքականության փոփոխությունն է։ Ըստ ծրագրի՝ փոքր բիզնեսը ամբողջությամբ կազատվի շրջանառության հարկից այնքան ժամանակ, քանի դեռ պահպանում է փոքր բիզնեսի կարգավիճակը։ Միայն միջին բիզնես դառնալուց հետո կգործի հարկումը։ Կարապետյանի համոզմամբ՝ փոքր ձեռնարկատիրոջը նույն չափով հարկել, ինչ մեծ բիզնեսին, անարդար է և խեղդում է նախաձեռնությունը։ Նրա խոսքով՝ այս մոտեցումը ոչ թե խրախուսում է տնտեսության զարգացումը, այլ հակառակը՝ սահմանափակում է այն։
Ծրագրի առաջին և հիմնական քայլը 300 հազար նոր աշխատատեղերի ստեղծումն է, հատկապես մարզերում։ Այս նախաձեռնությունը, ըստ հեղինակների, կբերի գործազրկության կրճատման, աղքատության մեղմացման, ընտանիքների համար կայուն եկամուտների ձևավորման և արտագաղթի կասեցման։ Շեշտվում է, որ ծրագիրը հիմնված է հստակ հաշվարկների վրա և ունի անձնական պատասխանատվության երաշխիք։
«Մեր Ձևով» շարժման ներկայացուցիչները ընդգծում են, որ իրենց մոտիվացիան բացառապես երկրի փոփոխությունն է։ Նրանց խոսքով՝ նպատակը ոչ միայն իշխանության գալն է, այլ այնպիսի համակարգի ստեղծումը, որտեղ ցանկացած իշխանություն այլևս չի կարողանա գործել նույն կերպ, ինչպես այսօր։
Եզրափակելով՝ «Մեր Ձևով» քաղաքական միավորը ներկայանում է որպես իրական այլընտրանք հայաստանյան քաղաքական դաշտում։ Այն տարբերվում է գործող և նախկին ուժերից՝ առաջարկելով ոչ անցյալի վերարտադրություն, ոչ էլ ներկայի շարունակություն, այլ նոր տնտեսական ու կառավարման մոտեցում՝ հստակ ծրագրով և չափելի նպատակներով։
Մակրոնը մայիսի 4-ին երկօրյա այցով կլինի Հայաստանում Versace-ն ներկայացնում է Pivot պայուսակը. 3,300 դոլար արժողությամբ դասական պայուսակի նոր մեկնաբանությունըՓաշինյանը գրեթե ամեն օր ֆեյսբուքով սրտիկ է ցույց տալիս, ձեզ վերագրո՞ւմ եքՈչ ոք չի կարող չեղարկել Արցախյան նոր շարժման հնարավորությունը. Աննա ԿոստանյանՆորարար տեխնոլոգիաներով ուժեղացող Հայաստան. Ուժեղ ՀայաստանԱՄՆ-ը 3 օրում 68 ռшզմական բեռնատար ինքնաթիռ է տեղափոխել Մերձավոր Արևելք Մեզ ինչպիսի՞ ղեկավար է պետք․ հարցում Տավուշի մարզումԻրենց մեծ պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն ծախսելու տեղ չունի՞ և ծախսելու ձևը չգիտի՞«40 տարեկանում մայրանում եմ, անհամբեր սպասում եմ, թե երբ եմ նրան տեսնելու». Լիլի ՄորտոՃապոնիան մտադիր է խաղաղության պայմանագիր կնքել Ռուսաստանի հետ. Ճապոնիայի վարչապետՄենք մտածում էինք` լավ է կանգնած մեռնել, քան ծնկած ապրել Ադրբեջանի կազմում․ «Համահայկական ճակատ» ՇարժումԹրամփը դիտարկում է Իրանի միջուկային օբյեկտներին խոշոր hարված hասցնելու հնարավորությունը. ABC NEWSՖուտբոլիստները պայքարում էին մեկը մյուսի համար. «Նոա»-ի գլխավոր մարզիչ Մեր ուժերը պետք է համադրենք գաղափարակից այլ կառույցների հետ և լինենք միասնական․ Ավետիք ՉալաբյանԱմեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքները լիարժեքորեն իրացնելու համար. Արցախի ԱԺ Փետրվարի 25-ին Նարեկ Կարապետյանը երիտասարդների հետ հանդիպում կունենա. «Ուժեղ Հայաստան» Զինվորական ծառայությունը դարձնելու ենք գրավիչ և պատվաբեր․ Ավետիք ՔերոբյանՊատվիրե՛ք IDBank-ի Arca Classic քարտ և օգտվե՛ք մինչև 2% հետվճարի հնարավորությունից IDBank-ն ամփոփեց IDsalary-ի շրջանակում անցկացվող խաղարկությունը․ 55 հաջողակները ստացան իրենց նվերները Թրամփը ծաղրել է Փաշինյանին ու Ալիևին Հայաստանում ընդդիմադիր լինելը վտանգավոր է կյանքի և առողջության համար Իշխանության մաս կազմելուն պես մեկնարկելու ենք թոշակների 50% բարձրացման գործընթացը․ Հրայր ԿամենդատյանՓաշինյանի իշխանությունը իրական քայլ չի արել հայ գերիներին վերադարձնելու համար․ Արեգ ՍավգուլյանՊոպուլիզմով ընտրություն չեն հաղթում՝ հանրությանը պետք են իրագործելի լուծումներ․ Նաիրի Սարգսյան Բա, Բայդենի խորուրդը ի՞նչ եղավ. Մհեր ԱվետիսյանԹե բա՝ «դեռևս անհայտ պայմաններում Հայաստան են ժամանել ադրբեջանցիներ». Էդմոն ՄարուքյանՓետրվարի 19-ին Կապանի «Սյունիք» ֆուտբոլային ակումբը հուշագիր-համաձայնագիր կնքեց մարզի խոշոր ձեռնարկություններից մեկի՝ «Աժդանակ» ՍՊԸ-ի հետՓաշինյանին միացած տիրադավների շարքերը պակասում են Ռուսաստանում հեշտացնում են բնակարաններում արև ային մարտկոցների տեղադրումը «ՀայաՔվեն» հաստատակամ է Արցախը երբևէ դարձյալ հայկականացնելու առաքելության հարցումՀայը տարբեր փուլերում իր խելամիտ և ռացիոնալ որոշումը կայացրել է, և մեր հավաքական ճակատագրի հարցը կրկին կախված է մեր սկզբունքային դիրքորոշումներից․ Աբրահամյան «ՀայաՔվե» միավորումը տարածքային գրասենյակ բացեց Արարատի մարզի Մասիս համայնքումԲաքվում հայ են դատում, Երևանում իշխանությունները դիսկոտեկ են անում և զվարճանում․ Մենուա ՍողոմոնյանUcom-ը և Hero House Yerevan-ը կշարունակեն համագործակցել Պատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները. Գագիկ Ծառուկյան Արտաքին զիջումներ, ներքին ճնշումներ. իշխանության պահպանման երկակի ռազմավարություն Ընտրակա՞շառք, թե՞ վարչական ռեսուրս․ Սյունիքում աջակցությունների բաժանումը նախընտրական մեկնարկից օրեր անց Այն մասին, թե ինչպիսի բանակ ենք մենք կառուցելու իշխանության գալուց հետո. Ավետիք Չալաբյան«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի «Հայ Վիրտուոզներ» ծրագրի կրթաթոշակառու Էդուարդ Դայանը արժանացել է Գրան Պրիի Սրտանց շնորհավորում եմ եզդիական համայնքին Սուրբ Նաբիի (Խըդըր Նաբիի) տոնի առթիվ․ Նարեկ ԿարապետյանԱմասիայում Ադրբեջանցիներ են վերադառնում, Երևանում սկանդալային կրակոցներ են․ Էդմոն ՄարուքյանԻրենց` պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն չգիտի ինչպես ծախսի թոշակըԲովանդակային քննարկում՝ բաժանարար խոսույթի փոխարեն․ Շաքե ԻսայանՖեյսբուքի սրտկներից դուրս իրական կյանքն է, որտեղ փոփոխությունների սպասում կա և լինելու է փոփոխություն, լինելու է Ուժեղ Հայաստան. Մարիաննա ՂահրամանյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են Փաշինյանին Ադրբեջանական բենզին կգնե՞ք ԶՊՄԿ-ում «Գիրք նվիրելու օրը» անակնկալներով անցավԱմենաինտելեկտուալ, ամենամեծ, ամենահայրենասեր, ամենա–ամենա՝ Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանը ծնվել է հենց այս օրը. Մհեր ԱվետիսյանՊարտադիր կանխարգելիչ հետազոտություն անվճար, տարեկան մեկ անգամ. Հրայր ԿամենդատյանՍուրեն Սուրենյանցը ներկայացրեց «Ոչ Արևմտյան Ադրբեջանին» ժողովրդական շարժումը (տեսանյութ)