Արմավիրը «ոչ» ասաց Հայ Առաքելական Եկեղեցու պառակտմանը (Լուսանկարներ, տեսանյութ)
Արմավիրում տեղի է ունեցել Հայ Առաքելական Եկեղեցու աջակցության զանգվածային հանրահավաք: Միջոցառումը տեղի է ունեցել Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում, որը տարիներ շարունակ ծառայել է որպես հոգևոր կենտրոն ամբողջ տարածաշրջանի հայերի համար:
Միջոցառումը նախաձեռնել է Արմավիրի հայ համայնքը՝ Կրասնոդարի երկրամասի հայ համայնքի, եկեղեցու հոգևոր հովվի և լայն հանրության աջակցությամբ: Միջոցառմանը մասնակցել են Արմավիրի և հարակից շրջանների բնակիչներ, հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներ և հոգևորականներ:
«Կրասնոդարի երկրամասը Ռուսաստանի ամենամեծ հայկական համայնքի տունն է։ Հայերը նպաստում են տարածաշրջանի զարգացմանը՝ կառուցում են դպրոցներ, ամրապնդում տնտեսությունը և ծառայում իրենց հայրենիքին։ Սակայն այսօր մեր ժողովրդի հոգին՝ Հայ Առաքելական եկեղեցուն, օգնություն է պետք։ Քաղաքական խաղերը Երևանում չափազանց հեռու են գնացել։ Երբ վարչապետը սկսում է պայքար կաթողիկոսի դեմ, նա չի պայքարում մարդու դեմ, նա պայքարում է այն հիմքի դեմ, որի վրա հենվում է ամբողջ ազգը», - ընդգծեց ՌԴ Կրասնոդարի մարզի Հայ համայնքի ղեկավար  Կամո Հայրապետյանը՝ բացելով միջոցառումը։
Իր ելույթում նա ընդգծեց հայ համայնքին հուզող հիմնական խնդիրները, այդ թվում՝ Հայաստանում հոգևորականների հալածանքները, դարավոր ավանդույթներին սպառնացող վտանգը և եկեղեցու վրա քաղաքական ճնշումը։
«Քաղաքական գործիչները գալիս ու գնում են, բայց Սուրբ Էջմիածինը կանգուն է 1700 տարի։ Մենք պահանջում ենք արքեպիսկոպոսներ Բագրատ Գալստանյանի, Միքայել Աջապահյանի, Մկրտիչ Պռոշյանի և Արշակ Խաչատրյանի ազատ արձակումը, արդարադատություն Սամվել Կարապետյանի համար, որը տուժել էԵկեղեցուն իր հավատարմության համար, դադարեցնել Հայ Առաքելական Եկեղեցու վրա ճնշումները և դրա քաղաքական գործիքի վերածումը», - եզրափակեց Հայրապետյանը՝ կոչ անելով Հայաստանի իշխանություններին ուշքի գալ։
Միջոցառումն արժանացել է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Հարավային Ռուսաստանի թեմի առաջնորդ Մովսես Մովսեսյանի օրհնությանը: Կրասնոդարում նա անձամբ աջակցել է նախաձեռնությանը և թույլատրել եկեղեցու պաշտպանությանը նվիրված բողոքի ցույցեր անցկացնել:
Կրասնոդարի երկրամասի Օրենսդիր ժողովի անդամ Արմենակ Տոզլյանը նույնպես տեսաուղերձով դիմեց ներկաներին: Ռուսաստանի հայերի միության տարածաշրջանային ներկայացուցիչների և Հայ առաքելական եկեղեցու հոգևորականների միջև Մոսկվայի եկեղեցական համալիրում կայացած հանդիպման ժամանակ Տոզլյանի համար ստացվեց օրհնություն՝ ստորագրություններ հավաքելու և Հայկական եկեղեցու պաշտպանության միջոցառումներ անցկացնելու համար:
«Միայն մեր համայնքներում խաղաղություն պահպանելով կարող ենք կառուցել իսկապես բարի և վստահելի հարաբերություններ ժողովուրդների միջև։ Նրանք, ովքեր փորձում են խաղալ մարդկանց հավատքի հետ՝ ոչնչացնելով դարավոր հոգևոր հիմքերը, խորապես մտահոգիչ են։ Այսօր մենք միավորվում ենք՝ ցույց տալու համար, որ հավատացյալների ուժը միասնության մեջ է», - նշել է Արմենակ Թոզլյանը։
Ամփոփելով՝ Արմավիրի թեմի ներկայացուցիչ Տեր Մակարը շնորհակալություն հայտնեց Կամո Հայրապետյանին միջոցառումը կազմակերպելու համար՝ ընդգծելով համայնքային միասնության կարևորությունը։
Ակցիան ավարտվեց միաձայն որոշմամբ՝ պահպանել պատմական արժեքները, դարավոր ավանդույթները և ժողովուրդների միջև հոգևոր բարեկամությունը: Միասնության նշանով բոլոր մասնակիցները կրել են կարմիր ժապավեններ՝ արտահայտելով ընդհանուր դիրքորոշումը: