Mercedes‑Benz-ը թարմացրել է S‑Class-ը. ավելի շատ հզորություն, նոր էկրաններ եւ լուսավորվող խորհրդանշան
Նոր Mercedes‑Benz S‑Class ներկայացվել է պաշտոնապես, եւ սա ամենամեծ թարմացումներից է մոդելի ողջ պատմության ընթացքում, գրել է Autocar-ը։
Չնայած այն դեռ W223 սերնդից է, մասերի կեսից ավելին լիովին վերամշակվել կամ փոփոխվել է, իսկ մեքենան դարձել է ավելի ժամանակակից եւ տեխնոլոգիապես հագեցած։
Գլխավոր նորույթը նոր հզոր V8 շարժիչն է, որը դրված է S580 4MATIC տարբերակով։ Ունի 530 ձիաուժ եւ մեծ պտտող պահ՝ 750 Н·м, ինչը թույլ է տալիս սեդանին 100 կիլոմետր/ժամ արագություն բացել 3,9 վայրկյանում։ Նման մեծ եւ հարմարավետ մեքենայի համար դա տպավորիչ է։ Փափուկ հիբրիդային համակարգը շարժիչը դարձնում է ավելի ենթարկվող եւ խնայողական։
Արտաքին տեսքը նույնպես թարմացվել է։ Ռադիատորի ճաղերը դարձել են 20 տոկոսով ավելի մեծ, կա լուսավորվող խորհրդանշան թափքին, իսկ լուսարձակները եւ հետեւի լապտերները օգտագործում են micro‑LED տեխնոլոգիա՝ ստեղծելով S‑Class-ին բնորոշ «ձեռագիր» ճանապարհին։
Սրահը վերածվել է իսկական տեխնոսրահի։ Հին էկրանը փոխարինվել է Superscreen-ով՝ մեկ ապակե բլոկով եւ երեք էկրանով։ Google AI-ի եւ ChatGPT 4o-ի հետ համատեղ մշակված նոր MB.OS համակարգը՝ արհեստական ​​բանականությամբ, ինտեգրում է նավիգացիան, մուլտիմեդիան եւ ձայնային կառավարումը՝ համատեքստային հիշողության միջոցով. մեքենան բառացիորեն հասկանում է ձեր սովորություններն ու հրամանները։
Հետեւի նստելատեղերը կարող են վերածվել շարժական գրասենյակի կամ զվարճանքի կենտրոնի. երկու 13 դյույմանոց HD էկրանները թույլ են տալիս տեսազանգեր կատարել Zoom-ի կամ Teams-ի միջոցով։ Mercedes-ը այն անվանում է «աշխատասենյակ անիվների վրա»։
Նոր V8-ից բացի, շարքը ներառում է թարմացված վեց մխոցանի շարժիչներ, plug-in հիբրիդներ եւ դիզելային շարժիչներ, PHEV էլեկտրական ռեժիմը առաջարկում է մինչեւ 100 կիլոմետր ընթացքի պաշար։ Կախոցը, վարորդի օժանդակ համակարգերը եւ ինտերիերի էրգոնոմիկան նույնպես բարելավվել են, ինչը ուղեւորությունն ավելի հարմարավետ եւ անվտանգ է դարձնում։
Նոր S‑Class-ը շուկաներում կհայտնվի 2026թ․ վերջին։ Ստույգ գինը եւ մատակարարումների ամսաթվերը դեռեւս որոշվում են։