— Մենուա Սողոմոնյան, «Այակվե» միավորման անդամ
— Գառնիկ Իսագուլյան, «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ
— Հայկ Նահապետյան, ռազմական փորձագետ
Քննարկման մոդերատորն էր Վահան Բաբայանը՝ «Ռեֆորմիստների կուսակցություն» կուսակցության նախագահը։
Վահան Բաբայանը նշեց, որ սա առաջին այս ձևաչափի նախագիծն է և բացի ընդհանուր հարցերից՝ նա հնչեցնելու է նաև այն հարցերը, որոնք նա ստացել է լրագրողներից, փորձագետներից և ակտիվ քաղաքացիներից։ Առաջին հարցերից մեկը նա ուղղեց բանախոսներին։
Վահան Բաբայանի հարցին՝ Հայաստանը ի՞նչ անվտանգային վիճակում է այսօրվա դրությամբ, և արդյո՞ք հիբրիդային պատերազմները կարող են շատ մեծ վնաս հասցնել մեր պետությանը, «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը պատասխանեց.
«Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության կամ հենց իր գերնպատակը եթե ոմանք համարում են Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելը, սխալվում են։ Դա ածանցյալ է։ Նրա գերնպատակը եղել է երկրի ստրատեգիական կուրսը փոխելը։ Գերնպատակը ռուսական ուղեծրից մեր երկրի դուրսբերումն է։ Այսօր մի երկիր կա, որ անկախ դժվարություններից՝ պատրաստ է անվտանգության երաշխիքներ տալ։ Այդ երկիրը Ռուսաստանի Դաշնությունն է։ Իր ստրատեգիական շահերից ելնելով՝ նա ֆորմալ առումով պատրաստ է ստանձնել անվտանգային երաշխիքներ»։
«Փաշինյանն, ըստ էության, խոստովանել է, որ մտածված գնացել է Արցախի կործանմանը՝ հենց ստրատեգիական կուրսը փոխելու նպատակով»,-ասաց պարոն Սուրենյանցը։
«Կա՞ որևէ երկիր՝ բացի վերոհիշյալից, որ կարող են անվտանգության երաշխիքներ ապահովել ՀՀ-ի համար»,-Վահան Բաբայանը հարց ուղղեց պարոն Սուրենյանցին։
«Իրավիճակը իսկապես բարդ է։ Ե՞րբ սկսվեցին գոյաբանական վտանգները Հայաստանի համար։ Երբ որ Ռուսաստանի Դաշնությունը խրվեց ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեջ, և ռեսուրսները չբավականացրեցին, որպեսզի Ռուսաստանը հարավային ուղղությամբ իր ակտիվ քաղաքականությունը վարի, առաջացավ վակուում։ Այդ վակուումը Հայաստանի իշխանությունները լրացնել չկարողացան։ Նրանք բացարձակապես սխալ խաղադրույք արեցին, որը բերեց Արցախի կործանմանը։ Մեր տարածաշրջանը գտնվում է Թուրքիայի, Ռուսաստանի և Իրանի խաչմերուկում։ Թուրքիան տարածաշրջանում հանդես է գալու՝ որպես ԱՄՆ-ի շահերի օպերատոր, և այո, նաև Ռուսաստանի և Իրանի ազդեցությունը չեզոքացնելու նպատակով։ Եվ Ռուսաստանի տակտիկական նահանջից հետո կարող ենք շատ ավելի փոքր Հայաստանի հետ գործ ունենալ։ Դու ուզում ես անվտանգության համակարգ խարխլես, այսինքն՝ Ռուսաստանի գերիշխանությունը Հարավային կովկասում դնես կասկածի տակ, հետո նրանցից ակնկալես շատ ջերմ վերաբերմո՞ւնք։ Միջազգային հարաբերություններում նման բան չի լինելու»,-ասաց պարոն Սուրենյանցը։
«2022 թվականին Շառլ Միշելի հետ հանդիպումից հետո Փաշինյանը եկավ Հայաստան և հայտարարեց, որ միջազգային գործընկերներից հորդոր է ստացել Արցախի բանակցային նշաձողը իջեցնելու։ Նա Պրահայում հայտարարեց, որ Արցախը Ադրբեջանի մաս է։ Սրանից հետո Ալիևը ստացավ լեգիտիմ իրավունք՝ հայտարարելու, որ իր տարածքում գտնվում են զինված խմբավորումներ, և ինքը պետք է սկսի ռազմական գործողություններ՝ իր տարածքը այդ խմբավորումներից մաքրելու համար։ Սա էլ հենց դարձավ Արցախի վերջնական կորստի պատճառը։ »,-ասաց պարոն Սուրենյանցը։
Սուրենյանցը, խոսելով նաև տարածաշրջանային անվտանգության մասին, ևս մեկ անգամ շեշտեց, որ միայն Ռուսաստանն է պատրաստ անվտանգության երաշխիքներ տալ Հայաստանին։