Հայտնի քաղաքական գործիչներն ու փորձագետները քննարկել են Հայաստանի անվտանգության նոր մարտահրավերները
Հայաստանում հայտնի քաղաքական գործիչներն ու փորձագետները քննարկել են անվտանգության նոր մարտահրավերները։ Նոր՝ եզակի ինտերակտիվ կլոր սեղանի ձևաչափ։
Այսօր տեղի է ունեցել կլոր սեղան՝ նոր և եզակի ինտերակտիվ նախագիծ «Մեծ քննարկում․ իսկ մենք բանակ ունե՞նք» խորագրով, որի շրջանակում Հանրապետության առաջատար փորձագետներն ու քաղաքական գործիչները քննարկել են Հայաստանի անվտանգության հարցերը, մարտունակ բանակի գոյությունը, տարածաշրջանային անվտանգության վրա ռուսական ռազմական բազայի ազդեցությունը, Սյունիքում տիրող իրավիճակը, «Թրամփի ճանապարհը», ռազմական ուժերի հավասարակշռության փոփոխությունները, ինչպես նաև մոտ ապագայում հնարավոր սպառնալիքները։
Քննարկման առիթ է դարձել Global Firepower-ի վերջին վարկանիշը, ըստ որի Հայաստանը 91-րդ տեղից նահանջել է մինչև 101-րդ տեղ՝ դուրս մնալով աշխարհի ամենահզոր բանակների առաջին հարյուրյակից։
Քննադատները սուր հարց են բարձրացնում․ արդյո՞ք Փաշինյանի հավակնությունները կկարողանան փոխհատուցել ավանդական դաշնակիցների կորուստը այն տարածաշրջանում, որտեղ հարևան երկրները միայն մեծացնում են իրենց ռազմական ներուժը։