Ոգու իսկական տոն. Աբրահամ Հովեյանը շնորհավորել է Հայաստանի զինված ուժերին
Հունվարի 28-ին Հայաստանը նշում է Բանակի օրը: Տյումենի հայկական համայնքի ղեկավար, բարերար Աբրահամ Հովեյանը շնորհավորել է Հայաստանի զինված ուժերի զինծառայողներին մասնագիտական ​​տոնի կապակցությամբ: СМИ2 -ին տված հարցազրույցում հասարակական գործիչը շեշտել է Հայրենիքի պաշտպանների սերունդների միջև անխզելի կապը և հարգել նահատակված զինվորների հիշատակը:
Աբրահամ Հովեյանը հատուկ շեշտադրել է ժամանակակից հայկական բանակի և խորհրդային շրջանում ձևավորված ավանդույթների միջև անբաժանելի կապը.
«Ինձ համար՝ որպես մարդ, որը ծառայել է Խորհրդային բանակում, հունվարի 28-ը պարզապես պաշտոնական ամսաթիվ չէ: Այն անձնական տոն է՝ լի հիշողությամբ և հարգանքով», - նշել է Աբրահամ Հովեյանը՝ հավելելով․
«Խորհրդային բանակը կյանքի և տղամարդկության իսկական դպրոց էր: Դրա շարքերից են ծնվել բազմաթիվ ականավոր հայ զինվորականներ և հերոսներ, ինչպիսիք են Իվան Քրիստափորի Բաղրամյանը և Համազասպ Խաչատուրի Բաբաջանյանը: Ժամանակակից հայկական բանակը հանդիսանում է այս ռազմական ավանդույթների, բարձր կարգապահության, տոկունության և պարտքի նկատմամբ նվիրվածության ժառանգորդը»։
Այսօրը հասարակական գործիչը նաև հարգանքի տուրք է մատուցել վերջին շրջանում ողբերգական իրադարձությունների ժամանակ զոհված զինվորների հիշատակին։
«Մեր ժողովուրդը արժանապատվորեն և չամոքող ցավով պահում է երեք ծանր փորձությունների՝ Առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի, 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմի և 2020 թվականի Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմի հիշողությունը։ Մենք խոնարհվում ենք բոլոր նրանց քաջության առջև, ովքեր պաշտպանել են Հայրենիքը։ Եվ այս դժվարին ժամանակներում հայ ժողովուրդը հատկապես գնահատել է Ռուսաստանի՝ մեր ռազմավարական դաշնակցի աջակցությունը, որի օգնությունը մեզ համար եղել և մնում է խորը մարդկային համերաշխության խորհրդանիշ», - նշել է Տյումենի հայկական սփյուռքի ղեկավարը։
Դիմելով ներկայիս պաշտպաններին՝ Աբրահամ Հովեյանը վստահություն է հայտնել նրանց բարձր պրոֆեսիոնալիզմի վերաբերյալ։
«Այսօր ես անկեղծորեն շնորհավորում եմ բոլոր հայ զինծառայողներին մասնագիտական ​​տոնի կապակցությամբ։ Ձեր քրտնաջան աշխատանքը և ինքնազոհության պատրաստակամությունը երկրի անվտանգության հիմքն են։ Մաղթում եմ ձեզ քաջառողջություն, ձեր ընտանիքներին՝ բարգավաճում և խաղաղ երկինք՝ գլխավերևում։ Մեր ինքնիշխանությունը պաշտպանող ուժեղ և ժամանակակից բանակը Հայաստանի զարգացման և բարգավաճման գրավականն է», - եզրափակել է Հովեյանը։