Կուսակցության ղեկավարը մեղադրել է իշխանություններին «Արևմտյան Ադրբեջանի» սպառնալիքը անտեսելու մեջ․ «Գլուխները ավազի մեջ են թաքցնում»
«Ժողովրդավարական այլընտրանք» կուսակցության ղեկավար Սուրեն Սուրենյանցը Lurer.com-ի լրագրողի հետ զրույցում կոշտ քննադատել է Հայաստանի կառավարության դիրքորոշումը՝ կապված ՀՀ արտաքին հետախուզության ծառայության (ԱՀԾ) վերջին զեկույցի հետ։
Հայտնի քաղաքական գործչի խոսքով՝ իշխանությունները համառորեն հրաժարվում են ընդունել այն մարտահրավերների լրջությունը, որոնք կապված են պաշտոնական Բաքվի կողմից առաջ մղվող «Արևմտյան Ադրբեջանի» գաղափարախոսության և ռազմավարության հետ։
«Այն, ինչ անվանում են «Արևմտյան Ադրբեջան», պարզապես գաղափարախոսական նախագիծ չէ, այլ կոնկրետ քաղաքական ծրագիր է, որը ներկայացնում է ուղղակի և չափազանց լուրջ սպառնալիք։ Սակայն իշխանությունների արձագանքը այս ամենին լիովին անատամ է», — հայտարարել է Սուրենյանցը։
Նա ընդգծել է, որ կառավարությունը նախընտրում է չնկատել մոտեցող իրականությունը։
«Իշխանությունը գլուխը ավազի մեջ է թաքցնում, որովհետև չունի ո՛չ ռեսուրսներ, ո՛չ էլ քաղաքական կամք՝ դիմակայելու այս սպառնալիքին։ Միակ բանը, որ առաջարկում է, հերթական զիջումներն են։ Այս ճանապարհը տանում է դեպի աղետ», — նշել է նա։
Սուրենյանցը երկրի ներկայիս խոցելիությունը կապել է վարվող արտաքին քաղաքական կուրսի հետ։
«Իշխանությունները սեփական ձեռքերով Հայաստանին հասցրել են արտաքին քաղաքական մեկուսացման։ Ո՛չ Եվրոպան, ո՛չ ԱՄՆ-ը չեն կարող մեզ պաշտպանել. նրանց շահերը գտնվում են այլ հարթության վրա», — ասել է քաղաքական գործիչը։
Միակ իրական ուժը, որը ներկայիս պայմաններում ի վիճակի է ապահովել Հայաստանի անվտանգությունը, նրա խոսքով, Ռուսաստանն է։ Սակայն նրա կարծիքով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գործողությունները խարխլում են անգամ այդ հնարավորությունը։
«Այսօր վերջին հույսը Ռուսաստանի մասնակցությամբ կոլեկտիվ անվտանգության մեխանիզմներն են։ Բայց Փաշինյանը հետևողականորեն սղոցում է նաև այդ վերջին ճյուղը, որի վրա կանգնած է Հայաստանը», — ամփոփել է հայտնի քաղաքական առաջնորդը։