Վրաստանում ֆաշիստական խմբավորումների 16 անդամներ են ձերբակալվել, որոնք կանգնած են մի շարք դաժան ծեծի դեպքերի հետևում
Վրաստանում ձերբակալվել են արմատական ​​ֆաշիստական ​​խմբավորումների տասնվեց անդամներ, որոնք պատասխանատու են մի շարք դաժան ծեծի համար: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Թբիլիսիի ոստիկանության դեպարտամենտի տնօրեն Վաժա Սիրաձեն, հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն։
«Վրաստանի ՆԳՆ Թբիլիսիի ոստիկանության դեպարտամենտի աշխատակիցներն այսօր երկրի մասշտաբով ձերբակալել են արմատական ֆաշիստական խմբավորումների 16 մասնակիցների, որոնք առանձնակի դաժանությամբ ֆիզիկական և հոգեբանական բռնություն են կիրառել տարբեր տարիքի անձանց նկատմամբ»,- ասել է Սիրաձեն։
Նրա խոսքով՝ ձերբակալվածների թվում կա 10 անչափահաս։
Մի քանի ամիս տևած քննությունը պարզել է, որ ամբաստանյալներն իրենց անվանել են նեոնացիստներ և գործել են՝ առաջնորդվելով ֆաշիստական գաղափարախոսությամբ։ Վախեցնելու և ազդեցություն ցուցադրելու նպատակով նրանք հարձակվել են այն մարդկանց վրա, ովքեր չեն կիսել իրենց հայացքները։
Խմբավորումների զոհ է դարձել ավելի քան տասը մարդ, այդ թվում՝ չորս անչափահաս։ Տուժածներին ենթարկել են դաժան ծեծի, հասցրել դանակի հարվածներ և կտտանքների այլ ձևեր։ Հարձակումներն ու նվաստացումները տեսագրվել են, որից հետո ձայնագրությունները տարածվել են սոցիալական ցանցերում։
Ամբաստանյալների տների խուզարկության ժամանակ ոստիկանությունն առգրավել է սմարթֆոններ, դիմակներ, տարբեր էլեկտրոնային սարքեր, նացիստական խորհրդանիշներ, ինչպես նաև ազդանշանային զենք և դանակներ։
Ավելի վաղ իրավապահ մարմիններն արդեն ձերբակալել էին նույն խմբավորումների ինը ենթադրյալ մասնակիցների, այդ թվում՝ երկու առաջնորդներին՝ Լևան Աբեսաձեին և Դավիթ Ջապարովին։
Վրաստանի ՆԳՆ-ն հայտարարել է, որ շարունակում է բացահայտել հնարավոր այլ հանցակիցներին և չի բացառում նոր ձերբակալությունները։ Գերատեսչությունը քաղաքացիներին կոչ է արել անհապաղ հայտնել նմանատիպ հանցագործությունների ցանկացած նշանի մասին՝ ընդգծելով անչափահասների պաշտպանության և երիտասարդների շրջանում ծայրահեղական գաղափարախոսության տարածումը կանխելու անհրաժեշտությունը։
Հետաքննությունն ընթանում է խոշտանգումների հոդվածով՝ անձի նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունք, որը հանցագործների համար ակնհայտորեն անչափահաս է եղել և կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից (Վրաստանի Քրեական օրենսգրքի 144-1 հոդվածի 2-րդ մասի «ժ» կետ և 3-րդ մասի «բ» կետ)։ Հոդվածի սանկցիան մինչև 10 տարի ժամկետով ազատազրկում է նախատեսում։