Եթե ընտրություններից առաջ կառավարությունը խուսափում էր սոցիալական բունտից, ապա հուլիսից սկսած նրանք կիրառելու են ավտոմատացված համակարգեր. Հրայր Կամենդատյան
Անապահովության նոր համակարգ։
Նոր համակարգն էականորեն փոխում է «աղքատության» սահմանումը և պետության մոտեցումը նպաստառուին։ Եթե նախկինում հիմնականում հաշվի էր առնվում ընտանիքի անդամների թիվը, երեխաների առկայությունը կամ սոցիալական խումբը, ապա նոր մոդելը հիմնված է եկամուտների և աշխատունակության վրա։
Ահա այն հիմնական փոփոխությունները և ռիսկային գոտիները, որոնք կիրառվելու են հուլիսի 1-ից.
1. Անցում «Անապահովության գնահատման» նոր բանաձևին
Նախկինում գործում էր «Փարոս» համակարգը, որտեղ միավորների հիման վրա որոշվում էր նպաստառու դառնալու հավանականությունը։ Նոր համակարգը դիտարկում է.
* Իրական եկամուտները. Հաշվի են առնվելու բոլոր տեսակի եկամուտները, այդ թվում՝ բանկային փոխանցումները և պետական այլ աջակցությունները։
* Ծախսային վարքագիծը. Ուսումնասիրվելու են կոմունալ վճարումները, հեռախոսային ծախսերը և այլ խոշոր գնումներ։ Եթե ընտանիքի ծախսերը գերազանցում են հայտարարագրված եկամուտները, դա կարող է հիմք դառնալ նպաստից զրկելու համար։
2. Աշխատունակության գործոնը (Ամենավիճահարույց կետը)
Նոր համակարգի գլխավոր նպատակն է ստիպել աշխատունակ անդամներին մտնել աշխատաշուկա։
* Աշխատունակ անդամների «տուգանում». Եթե ընտանիքում կան աշխատունակ անդամներ, ովքեր չեն աշխատում և չունեն հաշմանդամություն կամ խնամքի տակ գտնվող փոքր երեխա, ընտանիքի անապահովության միավորը կտրուկ կնվազի։
* Աշխատանքի առաջարկ. Պետությունը առաջարկելու է աշխատանք կամ վերապատրաստման ծրագրեր։ Մի քանի անգամ հրաժարվելու դեպքում ընտանիքը կարող է ամբողջությամբ զրկվել նպաստից։
3. Ովքե՞ր են հայտնվելու «հարվածի» տակ
Այս փոփոխություններից ամենաշատը կարող են տուժել հետևյալ խմբերը.
* Գյուղական բնակչությունը. Նրանք, ովքեր ունեն հողատարածք կամ անասուն (որը համարվում է եկամտի աղբյուր), բայց իրականում կանխիկ եկամուտ գրեթե չունեն։
* Ստվերային աշխատողները. Մարդիկ, ովքեր օրավարձով կամ առանց գրանցման են աշխատում (օրինակ՝ շինարարության մեջ)։ Պետությունը փորձելու է նրանց բերել հարկային դաշտ, ինչը նրանց համար կարող է նպաստի կորուստ նշանակել։
* Միջին տարիքի անձինք. Ովքեր համարվում են աշխատունակ, բայց իրականում դժվարությամբ են աշխատանք գտնում շուկայում առկա տարիքային խտրականության կամ հմտությունների պակասի պատճառով։
Ինչու՞ է սա վտանգավոր հուլիսի 1-ից հետո:
Եթե ընտրություններից առաջ կառավարությունը խուսափում էր սոցիալական բունտից, ապա հուլիսից սկսած նրանք կիրառելու են ավտոմատացված համակարգեր։ Սա նշանակում է, որ մարդկային գործոնը (սոցիալական աշխատողի սուբյեկտիվ վերաբերմունքը) նվազում է, և համակարգը պարզապես «կտրելու» է բոլորին, ովքեր չեն համապատասխանում թվային չափանիշներին։
Մտահոգիչ փաստ. Կառավարությունն ինքն էլ չի թաքցնում, որ նպատակը նպաստառուների թիվը կրճատելն ու միջոցները միայն «ծայրահեղ աղքատներին» ուղղելն է։ Սակայն հարցն այն է, թե ինչ է լինելու այն տասնյակ հազարավոր մարդկանց հետ, ովքեր կմնան «աղքատության շեմին»՝ առանց պետական աջակցության և առանց կայուն աշխատանքի։
Նպաստառուներ տարածեք այս գրառումը։ Այն ձեզ է պետք։