Ուկրաինայում եվրոպական զnրքերը կդառնան օրինական թիրшխ Ռուսաստանի ԶՈւ-ի համար. Լավրով
Եվրոպայից «կամավորների կոալիցիայի» ռազմական զորքերը, եթե հայտնվեն Ուկրաինայում, կդառնան Ռուսաստանի զինված ուժերի համար օրինական թիրախ։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում՝ 2025 թվականի արդյունքների վերաբերյալ։
«Եվրոպացի քաղաքական գործիչների ամբիցիաները բառացիորեն կուրացնում են նրանց. նրանք ոչ միայն չեն հոգում ուկրաինացիների մասին, այլև, կարծես, հոգ են տանում իրենց սեփական բնակչության մասին: Ինչպե՞ս այլ կերպ բացատրել Եվրոպայում շարունակվող խոսակցություններն Ուկրաինա ռազմական կոնտինգենտներ ուղարկելու մասին՝ «կամավորների կոալիցիայի» տեսքով: Մենք արդեն հարյուր անգամ հայտարարել ենք, որ նման դեպքում նրանք կդառնան մեր զինված ուժերի օրինական թիրախ», - նշել է Լավրովը:
Դեկտեմբերի կեսերին եվրոպական առաջատար երկրների առաջնորդները հայտարարություն են տարածել, որում հայտարարում էին, որ Կիևի անվտանգության երաշխիքները պետք է ներառեն Եվրոպայի գլխավորությամբ «Ուկրաինայի համար բազմազգ ուժերի» ստեղծումը։ Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Ջոն Հիլին այնուհետև հայտարարել է, որ «կամավորների կոալիցիային» մասնակցող երկրները բարձրացրել են իրենց զորքերի մարտական ​​պատրաստվածությունը՝ Ուկրաինա հնարավոր տեղակայման ակնկալիքով։