Թիմային մարզաձևերի զարգացումը
Արթուր Նազարյան. «Առաջարկ Հայաստանին» նախագծի շրջանակներում ներկայացնում եմ մեր երկրում թիմային մարզաձևերի զարգացման հայեցակարգը։
ՖՈՒՏԲՈԼ – ԲԱՍԿԵՏԲՈԼ – ՎՈԼԵՅԲՈԼ
2026–2031 թթ.
Թիմային մարզաձևերը (ֆուտբոլ, բասկետբոլ, վոլեյբոլ) համարվում են զանգվածային սպորտի, համայնքային կյանքի ակտիվացման և առողջ ապրելաձևի խթանման կարևորագույն գործիքներից։ Հայաստանի Հանրապետությունում այս մարզաձևերով զբաղվողների ընդհանուր թիվը դեռևս չի համապատասխանում երկրի բնակչության, ենթակառուցվածքների և ներուժի հնարավորություններին։
Սույն ծրագրի նպատակն է 2026–2031 թթ․ ժամանակահատվածում պետության, մարզային և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաև համապատասխան ֆեդերացիաների, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի և գործընկեր կառույցների համատեղ աշխատանքով ապահովել թիմային մարզաձևերի որակական և քանակական աճը՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ձևավորելով մրցունակ պատանեկան, երիտասարդական և ազգային հավաքականներ՝ թե՛ տղամարդկանց, թե՛ կանանց, ինչպես նաև բարձրացնելով բնակչության սպորտով զբաղվածության և առողջության մակարդակը։