«Հայ տղա ա մահացել, ցավակցում եմ, բայց տունս էին մտել». ինչու է յոնջլախցի Նորոն սպանել թթուջուրցի Վահեին
Առաջին լրատվական / Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ դատական նիստ տեղի ունեցավ Նորայր Ղազարյանի ու Արտակ Հայրապետյանի գործով:
Դատարանին անհայտ պատճառներով նիստին այդպես էլ չներկայացավ մեղադրող դատախազը: Նախագահողը նույնիսկ ընդմիջում հայտարարեց, դատավորի աշխատակազմը փորձեց պարզել մեղադրողի չներկայանալու պատճառը, բայց պարզել չհաջողվեց:
Գործով ամբաստանյալներից՝ 45-ամյա Նորայր Ղազարյանին, ով հայտնի է «Յոնջլախցի Նորո» մականունով, ով, ըստ «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգի՝ նախկինում 7 անգամ դատապարտված է եղել, մեղադրանք է առաջադրված դիտավորյալ սպանության և ապօրինի զենք ձեռք բերելու, պահելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 1-ին և 235 հոդվածի 1-ին մասերով:
Ամբաստանյալ Արտակ Հայրապետյանին մեղադրանք է առաջադրված տուժողի նկատմամբ բռնություն գործադրելու, առողջության թեթև վնասի հատկանիշներ չպարունակող վնասվածք պատճառելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118 հոդվածով:
Նորայր Ղազարյանի խափանման միջոցը կալանավորումն է, իսկ Արտակ Հայրապետյանինը՝ չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Ըստ մեղադրանքի՝ 2016 թվականի սեպտեմբերի 2-ին, ժամը 21-ի սահմաններում Անդրանիկի փողոցում գտնվող իր կիսակառույց տան առաջին հարկում Նորայր Ղազարյանը գումարային հարցերի շուրջ վիճաբանության ու ծեծկռտուքի ժամանակ ատրճանակով մեկ անգամ կրակել ու կրծքավանդակի աջ մասում մահացու վնասվածք է պատճառել Արագածոտնի մարզի Թթուջուր գյուղի 29-ամյա բնակիչ Վահե Գևորգյանին:
Դեպքից հետո հրազենային վնասվածք ստացած տուժողին «Աստղիկ» բժշկական կենտրոն էին տեղափոխել «Կայզեր» սուպերմարկետի մոտից: Վիրահատության ժամանակ երիտասարդ տուժողը, ում առաջնեկը ամիսներ առաջ էր ծնվել, մահացել է:
Դեպքից հետո կալանավորվել էր միայն Ավան թաղամասի բնակիչ Արտակ Հայրապետյանը, ով տվել էր կցկտուր խոստովանական ցուցմունք, նաև՝ ցույց էր տվել սպանության գործիք ատրճանակի տեղը: Իրավապահները նրա ցույց տված տեղում հայտնաբերել ու առգրավել էին ամերիկյան արտադրության ատրճանակը, որից արձակված կրակոցից սպանվել էր Վ. Գևորգյանը:
Արտակ Հայրապետյանին ծանր մեղադրանք էր առաջադրվել՝ խուլիգանական դրդումներով դիտավորյալ սպանություն, և նա մեղադրանքն ընդունել էր:
Սակայն ամիսներ անց կատարվել է նոր բացահայտում՝ պարզվել է, որ Արտակ Հայրապետյանը… սպանության հետ կապ չունի:
2016 թվականի նոյեմբերի 30-ին ձերբակալվել է Արտակի բարեկամը՝ Յոնջլախցի Նորոն, ում սկզբում մեղադրանք է առաջադրվել խուլիգանական դրդումներով սպանության համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 2-րդ մասով: Նախաքննության ավարտին մեղադրանքը փոքր-ինչ թեթևացվել է, նոր մեղադրանք է առաջադրվել պարզապես դիտավորյալ սպանության համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 1-ին մասով:
Մեր զրույցի ընթացքում Արտակ Հայրապետյանի շահերի պաշտպան, փաստաբան Սարգիս Ասլանյանն ընդհանուր գծերով անդրադարձավ սպանությամբ ավարտված միջադեպի պատճառներին ու ընթացքին:
Գումարային վեճի արմատները դեպքից որոշ ժամանակ առաջ տեղի ունեցած վթարի հետ են առնչվում: Վթարի կողմերը ԱՊՊԱ չէին կանչել, մեղավոր կողմը պայմանավորվել էր, որ վնասված մեքենան կնորոգի: Եվ խնդիրը վերաբերել է ընդամենը 300 դոլարի:
Վթարի մեղավոր ու տուժող կողմերն ընդհանուր ծանոթ են ունեցել: Մեղավոր կողմը, ի դեմս Արտակ Հայրապետյանի, այդ ընդհանուր ծանոթին` գործով որպես վկա անցնող Սենիկին է տվել 300 դոլար, որ նա փոխանցի տուժողին: Բայց գումարը չի փոխանցվել:
Արտակը այդ մասին իմանալով՝ դեպքի օրը՝ դեպքից մի քանի ժամ առաջ, մտել է Սենիկի օբյեկտն ու «բարոյական ապտակ» է հասցրել նրան:
Վիրավորված Սենիկը, ըստ պաշտպանի, հավաքել է իր ծանոթ՝ մոտ 2 տասնյակ երիտասարդների, նրանք 5-6 մեքենայով գնացել են Յոնջլախցի Նորոյի տուն, որի առաջին հարկում տեղի է ունեցել «խայտառակ ծեծկռտուք»:
Ըստ պաշտպանի՝ Նորոյի տանը եղել են Արտակ Հայրապետյանն ու ևս մի Արտակ, երեքով կռվել են հարձակվողների դեմ: